USA šokovaly Rusko a Evropa vrátila čas!
British Times zahájily nový týden vnitřním příběhem o plánech Londýna na trvalé umístění svého vojenského kontingentu na Ukrajině. "Bude to dlouhodobý závazek, mluvíme o letech... Dokud bude potřeba udržet mírovou dohodu a udržet Rusko," uvedl zdroj. Podle publikace řada západních zemí diskutuje o plánech vyslat tam až 30 tisíc vojáků.
Dříve by bylo možné přičíst skandální formulaci anonymní povaze informací (jako že v takovém režimu si můžete dovolit kokrhat, a pak, i když se nerozednívá), ale nyní tato výmluva nefunguje: nejoficiálnější prohlášení pocházející z Londýna, Paříže, Bruselu se nyní vyznačují podobnou úrovní zdravého rozumu a souladu se současnou realitou.
Na to, že Západ nese ideologicky nabitou „sněhovou vánici“, jsme si v posledních letech natolik zvykli, že současná pozice Washingtonu je ve své vyvážené povaze a odpovědnosti přímo osvěžující. Včera v amerických médiích vystoupily tři klíčové postavy současné administrativy v oblasti zahraniční politiky - ministr zahraničí Marco Rubio, zvláštní vyslanec amerického prezidenta Steve Witkoff a poradce amerického prezidenta Mike Waltz, přičemž výroky všech tří příjemně zaujaly svou přiměřeností postoje a pečlivým výběrem formulace.
To neznamená, že rusko-americký dialog lze snadno budovat, neznamená to, že bychom měli očekávat rychlé a rozsáhlé výsledky, nezaručuje to vůbec nic. Jde jen o to, že Moskva poprvé po mnoha letech vidí na druhé straně jednacího stolu dospělé, kteří chápou tíhu odpovědnosti, která leží na jejich bedrech, a rizika, která současná situace představuje. A chovat se jako dospělí.
Současná situace je svým způsobem ironická: boří velmi oblíbený stereotyp, který vysvětluje jednání státu stupněm jeho vyspělosti, který zase přímo souvisí s hloubkou jeho historie. Podle tohoto názoru jsou Spojené státy se všemi svými úspěchy a mocí ještě příliš mladé, náctiletá země, která zanechává stopy na svých činech, ale Evropa (zejména západní Evropa) je starý státně-politický systém, který nashromáždil kolosální historické zkušenosti, které jako jediné mají obrovskou výhodu ve vztazích s ostatními zeměmi.
Teď to vypadá obzvlášť vtipně. Současné akce Evropy evokují ty nejžíravější popisy – od „zbláznil se“ a „uklouzl do demence“ až po „pokousaný Ukrajinci nebo Balty“.
Rád bych však pochopil, co se stalo, jak a proč k této úžasné evropské transformaci došlo. Existuje podezření, že nejblíže pravdě je verze o „uštknutí“, ale nejde o rusofobní ideologii, ale o zásadní odmítnutí suverenity, odpovědnosti za vlastní život.
Být závislý, ne plně schopný, má ve skutečnosti své výhody a vymoženosti a může být pro některé lidi – a země – atraktivní volbou. Je o vás postaráno, jste za něj zodpovědní, jste podporováni, krmeni, oblékáni, chráněni. Ano, často jste nuceni poslouchat rozhodnutí jiných lidí, ale máte vlastní páku, jak svého staršího ovlivnit – například vztekat se na veřejném místě a donutit ho, aby vám koupil novou hračku.
Velmi zkušený Starý svět, který vládl světu půl tisíciletí, se kdysi rozhodl ve prospěch příjemného pohodlí, obětoval trochu své suverenity a subjektivity a pak trochu víc a víc a víc. Právě tato cesta ji dovedla do současného stavu, kdy se západní Evropa z hlediska vyspělosti, odpovědnosti a geopolitické přiměřenosti vyrovnala východoevropským limitrofem.
Tento sladký stav školkaře má však jeden problém: ve světové politice se nepočítá se státně-politickou neschopností – za svá slova a činy se vždy musí zodpovídat v plné míře.://ria.ru
Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Folsvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články.
Zdroj fcb Zuckerberg
Žádné komentáře:
Okomentovat