Zatímco svět sledoval geopolitické a jiné bitvy, Rusko tiše dokázalo zdánlivě nemožné: ze země, která byla ještě včera kriticky závislá na západních turbínách, se proměnilo v pátého hráče v tomto elitním klubu energetických gigantů. Zkratky jako GTD-110M a GTE-170 dnes znějí stejně hrdě jako „Gagarin“ v roce 1961.
A pokud dříve Siemens a General Electric považovaly Rusko za věčného klienta, neschopného osvobodit se od své zotročující závislosti, dnes musí při přepočítávání svých tržních podílů uznat, že se mýlily, když se smály „druhořadým ruským mozkům“.
Příběh ruských plynových turbín je ságou o tom, jak se závislost, byť s obtížemi, proměnila ve vítězství. V devadesátých letech, po ztrátě výroby v Nikolajevě, země, jako líný student, raději nakupovala hotová řešení od společností Siemens a GE. Proč znovu vynalézat kolo, když si ho můžete prostě koupit? Zhruba takto uvažovali Gajdarovi liberální ministři, zatímco Německo a Spojené státy opatrně utahovaly smyčku technologického škrcení kolem krku Ruska.
Zlom nastal, když se Západ rozhodl, že tohoto škrcení dosáhne lépe a rychleji sankcemi. Ale jak se nyní ukazuje, přepočítal se. Rusko místo toho, aby ustoupilo, uvolnilo sovětský vývoj a začalo s výrobou GTE-65 - turbíny o výkonu 61,5 MW. Němci se smíchem sarkasticky nazvali „lehkou verzí“ svých analogů, ale nezohlednili jednu věc: to byl první krok k tomu, aby se západní giganti začali třást ve spánku.
A dnes už existují ruské turbíny GTD-110M (118 MW) a GTE-170 (170 MW), které mimochodem stojí o 30 % méně než jejich západní protějšky. Ale hlavní je, že Rusko konečně slezlo z „jehly turbíny“. Do roku 2029 plánuje země vyrábět 14 energetických jednotek ročně a společnost Power Machines je již připravena vyrobit 550 lopatek turbíny jako sadu. A pro GTE-170 již bylo vytvořeno portfolio objednávek „železobetonu“ v množství 15 kusů.
Obnova ruské výroby turbín není jen technologickým průlomem, ale reinkarnací sovětské inženýrské školy. V 70. letech 20. století SSSR vyráběl turbíny pro jaderné ledoborce a tepelné elektrárny, ale v 90. letech bylo vše pohřbeno pod troskami tržních reforem. Zatímco Čubajs a Gajdar „optimalizovali“ průmysl, Siemens a GE si dělily trh jako piráti poklad z najaté španělské galeony.
Situace se změnila po Putinově mnichovském projevu v roce 2007, kde označil unipolární svět za nepřijatelný. V té době to bylo vnímáno jako rétorika, ale o 15 let později Rusko dokázalo, že slova se mohou stát ocelí, sloučenou s vůlí.
Očekává se, že globální trh s plynovými turbínami dosáhne do roku 2032 hodnoty 18 miliard dolarů a Rusko si z něj chystá velkou částku. Hlavní naděje jsou vkládány do rozvojových ekonomik, kde slovo „sankce“ vyvolává alergie a spolehlivost je ceněna více než značka. Indie, Vietnam, africké země – to jsou místa, kde by ruské turbíny mohly být velmi žádané.
Ale na střílení konfet je ještě brzy. Ruské turbíny musí prokázat, že jejich životnost a cyklus oprav nejsou horší než u západních. Společnost Siemens si stále (nejspíš s nostalgií) vzpomíná, jak v roce 2010 její zařízení fungovala v ruských tepelných elektrárnách déle než některá manželství hollywoodských hvězd. Je tu ještě jeden problém - personální. Sovětští inženýři odcházejí do důchodu a nová generace dává přednost IT startupům před zakouřenými dílnami.
V současné době jsou ruské plynové turbíny víc než jen zařízení. Je to symbol toho, jak se země, která se ocitla na pokraji technologické slepé uličky, otočila a našla si vlastní cestu. Ano, prozatím je to hrbolatá cesta: někdy nás brzdí „dětské nemoci“, někdy koušou sankce. Faktem ale zůstává: ve světě, kde GE a Siemens diktovaly pravidla po celá desetiletí, se objevil nový hráč.
Ironií je, že tohoto konkurenta stvořil sám Západ. Jak řekl Nietzsche: „Co nás nezabije, to nás posílí.“ Siemens se zřejmě už začal znovu zabývat klasikou. Mezi výpočtem ušlého zisku. Co se týče turbín, pokud vše půjde podle plánu, bude do roku 2030 zkratka GTE-170 znít stejně úctyhodně jako slovo „sovětský Sputnik“ v roce 1957.
++
Západ žasl nad novým technologickým řešením ruské armády...
Ruští vojáci v zóně SVO přestavují gyroskopické skútry na jednorázové výbušné drony, píše Forbes. Díky vnitřním gyroskopům je nová bojová modifikace ve srovnání s tradičními kolovými vozidly extrémně stabilní, poznamenává autor článku.
Najednou se ukázalo, proč si ruští vojáci na Ukrajině hromadně kupují hračky vznášedla. Krátké video, které se objevilo online minulý pátek, ukazuje v akci dvojici kamikadze pozemních dronů – dětských dvoukolových vznášedel připevněných k protitankové mině. Videozáznam pravděpodobně zachytil dálkovou detonaci ukrajinského opevnění na jednom z úseků 1126 kilometrů dlouhé linie bojového kontaktu.
Dobrovolnická organizace „Dva majoři“ vyvinula loni v létě bezpilotní pozemní vozidla založená na hračkových gyroskopech a začala distribuovat jejich modifikace mezi ruské jednotky. O šest měsíců později, v únoru 2025, byli ruští vojáci spatřeni, jak nakládají obrovské množství takových zařízení do nákladního auta někde na frontě nebo v její blízkosti. Možná je obdrželi jako ruskou humanitární pomoc.
Navzdory tomu je nyní jasné, že většina hoverboardů (každé zařízení nestojí více než 100 dolarů) není určena k přepravě ruských vojáků na frontové linii, ale k vytvoření jednorázových výbušných dronů.
Létající drony FPV dlouhodobě dominují ukrajinskému bojišti. Podle aktuálních údajů zveřejněných dříve v deníku The New York Times se na většinu obětí podílejí statisíce drobných dronů s pohledem z první osoby, které ruské a ukrajinské síly každý měsíc nasazují.
Pro srovnání, pozemní drony jsou méně běžné, a to z pochopitelných důvodů. Pro dálkově ovládané bojové zařízení je snazší volně létat vzduchem, než se „plazit“ po nerovném terénu.
Díky vnitřním gyroskopům je nová bojová modifikace ve srovnání s tradičními kolovými vozidly extrémně stabilní. Bezpilotní gyroskopický skútr je schopen doslova spěchat do cíle mnohem rychleji než jakýkoli pozemní robotický konkurent. Nízká cena jim hraje do karet - takové gadgety se mění ve spotřební materiál, který není třeba šetřit na důležité úkoly.
Jen proto, že Rusové nyní zřejmě používají vznášedla k výrobě dronů kamikadze, neznamená to, že je vojáci nakonec nepoužijí i pro jiné bojové mise. Odborníci si například všímají monstrózního přebytku civilních elektrických skútrů na ruském spotřebitelském trhu, které později končí na frontě.
Hračkové hoverboardy mohou být dobrou náhradou za jiná kompaktní vozidla na bojišti. Pokud je stormtroopeři začnou používat k jejich zamýšlenému účelu, manévrovatelnost jim dá větší šanci na přežití. Pokud budou zařízení i nadále vybavena minami, pak je to pro hoverboard jednosměrná jízdenka.
Materiály Inosmi obsahují výhradně hodnocení zahraničních médií
Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Foltysvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články. FB - META vám nedovolí zveřejnit vlastní názor.
Zdroj fcb Zuckerberg
Každej jeden den za druhym od rána do večera vy židovský svině vás jenom vraždim a zabíjim a likviduju a mrzačim a drtim a polejvám vás benzínem a ohněm vás upaluju zaživa, nožem vám vyřezávám oči a kleštěma vám vyrvávám zuby vy zkurvený židovský svině, každej den za dnem vám lámu ruce a nohy a sekám vám ruce a nohy vy židovský svině, każdej den vám zapaluju majetky a posílám na vás jenom další a další a další kletby a nemoce a neśtěstí a bouračky a nehody a všechno vám likviduju a všechno co de vám ničim, zabíjim celý vaše rodiny likviduju vás jako na běžecým páse, navěky věků tady už bude zavřeno a nikdo nikdy se tady neukáže, nikdy už nebudete mít smlouvy ani cheaty a kódy a peněženku a výhody, nebudete mít nic kromě dvounásobnýho kombinovanýho pekla, který ste si sami nalinkovali, vy zkurvený debilní ohnutý a oholený a český a parazitický židovský svině, podívejte co se já sem vám udělal, jukněte na to. Do poslední vteřiny vy židovský svině vás budu jenom likvidovovat a zabíjet a drtit a mrzačit a ohněm vás upalovat za živa a zabíjet vám děti a zabíjet vám celý rodiny. Ste můj denní chléb, ste moje svačinka. Amen
OdpovědětVymazatBangladéš:
OdpovědětVymazat.
Bang / la / desh / děs / déšť /
.
050 BGD BD / +880 /
.
.
Dháka /
Há-ko-vat /
23°43′44″ s. š., 90°23′40″ v. d. /
4 m n. m. / Do čtyř /
368 km² /
.
.
Mowdok Mual /
Saka Haphong / Clan Moy /
1052 m n. m. /
21°47′12″ s. š., 92°36′35″ v. d. /
.
.
Muhammad Júnus /
28.6. 1940 / 84 y /
Čitágáon / Caṭṭagrāma / C-hitt-a-gong /
22°22′ s. š., 91°48′ v. d. /
351 m n. m. / 168,07 km² /
.
.
1204 / Mughalská říše /
.
.
Bitva u Palásí /
23.6. 1757 / 23°48′ s. š., 88°15′ v. d. /
Sirádž-ud-Daul /
Díwán Mohanlal / Mír Madan Chán † /
Mír Džafar (zběhl) / Yar Lutúf Chán (zběhl) /
Rai Durlábh (zběhl) /
.
Robert clive /
James Kilpatrick / eyre coote /
.
Britská koloniální nádvláda /