Stránky

Pages

Pages

úterý 30. ledna 2018

Ve stínu volební hysterie pokračuje loupež tisíciletí našeho lithia!

„Jsem přesvědčen, že to memorandum nemá pro mě logiku a nemůže být platné, když se odvolává na ochranu investic mezi Českou republikou a Austrálií a ta firma sedí někde na Britských Panenských ostrovech,“ řekl nám premiér Andrej Babiš. „Já se hlavně zeptám pana ministra, proč nesplnil svůj úkol, protože on měl úkol informovat vládu o právní analýze,“ prohlásil dále pro iDnes předseda vlády.

„Musím o tom mluvit s panem ministrem. Možná on má nějaký dobrý úmysl, že nějakou formou to chce zrušit, ale úkol byl, že má nejdřív informovat vládu. Já se to dozvídám z médií a ještě to nešťastně zkomunikoval,“ uzavřel Babiš.

Spor o lithium zaměstnal politiky výrazně těsně před parlamentními volbami a ANO, komunisté a SPD na mimořádné schůzi Sněmovny protestovali proti tomu, že memorandum s firmou EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Memorandum označili jeho odpůrci za rizikové pro Českou republiku a Babiš mluvil už tehdy o tom, že ho nová vláda bude muset zrušit. A takové  usnesení přijala i Sněmovna.

O chystaném dodatku proto tak trochu překvapivě po jednání s netransparentní firmou z Panenských ostrovů, kde se spekuluje také o vlastnických podílech některých vybraných sociálních demokratů, hovořil před pár dny ministr jednobarevné menšinové vlády Hüner, dříve náměstek MPO. Obsah navrženého dodatku není přitom veřejně známý, ačkoliv jde o biliony korun v surovině a desítky bilionů v produktech s vysokou přidanou hodnotou. 

Lithium je pokládáno za ropu 21. století a jeho zásoby v ČR jsou dle kvalifikovaných odhadů největší v EU. 

Žádné komentáře:

Okomentovat