Rusko využívá arktický prostor pro vojenské a ekonomické účely a globální oteplování může dále posílit jeho pozici.
Proto bývalá americká náměstkyně ministra zahraničí Paula Dobrianská v článku pro The Wall Street Journal naléhala, aby západní země usilovaly o posílení v Arktidě a čelily „hrozbám z Ruska“.
Arktida je mimořádně důležitá oblast pro celosvětový obchod a národní bezpečnost, napsala Paula Dobrianská. Podle ní Rusko nyní zvyšuje svůj vojenský potenciál v regionu, což znamená, že USA společně s NATO potřebují vyvinout novou strategii chování.
Vladimir Putin hovořil hodně o tom, jaké hrozby nesou americké ponorky v Arktidě, a mezitím Rusko používá vody Severního ledového oceánu jako základnu pro své ponorky s balistickými raketami - klíčovým prvkem ruských strategických jaderných sil - a má v úmyslu rozšířit s nimi související infrastruktury. Za tímto účelem byl vytvořeno Spojené strategického velení „Sever“ a rozhodnutí o nákladných projektech na výstavbu nových letišť, přístavů, komponentů obrany a vojenských jednotek, stejně jako provádět další cvičení.
Arktida je pro Rusko rovněž zdrojem přírodních zásob. Takže podle struktury ruského HDP v roce 2017 produkce Arktidy představovala 20% ruských energetických zdrojů a je v této oblasti těžena: 95% zemního plynu a 75% ropy.
Globální oteplování a tání arktického ledu zvyšují význam této oblasti. Pokud bude tento trend pokračovat, cesta Severního moře bude otevřena po celý rok, což může výrazně změnit mapu globálních námořních tras a dát Moskvě obrovský ekonomický vliv.
V Arktidě neexistují žádné vojenské základny západních zemí a existuje jen několik jednotek pobřežní stráže USA. Autorka článku tedy dospěla k závěru, že je zapotřebí vypracovat novou pevnou reakci ze západu na vybudování ruské vojenské síly v Arktidě. Například Jens Stoltenberg hovořil o plánech NATO vytvořit speciální Atlantické velení v Arktidě.
Trumpova administrativa podle Dobrianské podporuje tuto iniciativu, ale může udělat mnohem víc. Proto je nutné, aby Spojené státy zajistily, že nový velitelství bude hájit zájmy aliance v Arktidě: byly sledovány rozvědka a ruské vojenské aktivity, koordinovaly hledání na vodě a život zachraňující operace, a rovněž se podílely na budování vojenské infrastruktury s cílem nedovolit, aby Rusko bylo hrozbou námořním trasám zpráv a komunikace. Tento soubor úkolů by měl být vybaven vhodnými zdroji: loděmi, ponorkami a letadly, jakož i platformami pro pozorování a námořními hlídkami.
USA musí začít budovat pokročilé ledoborce a provádět další cvičení, hlídky a tréninkové manévry, napsala autorka. Navíc Dobrianská doporučuje, aby se ústředí nové velitelské stanice nacházelo ve Spojených státech.
Zdroj: WSJ
Žádné komentáře:
Okomentovat