Stránky

Pages

Pages

pátek 17. července 2020

K dobré teorii: COVID-19. Analýza vývoje

V tomto pokračování o tom, že v US začíná velký problém. V porovnání s tím čínská ostražitost.
Do seriálu o dobré teorii zařazuji "retro" – připomenutí toho, jak jsem společně s kolegy, s nimiž dlouhodobě spolupracuji, i s těmi, se kterými jsem postupně navázal kontakt, analyzoval aktuální vývoj. Sleduji tím dvojí:
- Ukázat, jak je důležitý interdisciplinární přístup a týmová práce, tj. že dobrá teorie hodně dokáže. (To si každý může ověřit porovnání toho, co jsme říkali před měsícem s tím, co se odehrává nyní.)
- Trochu oživit krátkodobou paměť, protože někteří zapomínají až příliš rychle.

COVI-kávička 17.6.: RF +8248 US +25450. Komentář

17. červen 2020


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/8008-covi-kavicka-17-6-rf-8248-us-25450-komentar.html

U nás, jak se zdá, je koronavirus již plně pod kontrolou a "ochočen" (nepropukají zdivočelé vícenákazy). Pokud nedojde k recidivě (a tu zatím nepředpokládám do uvolnění pohybu osob a případné "repatriaci" nové vícenákazy), není nijak zvlášť přínosné sledovat situaci v ČR. Pokud dojde ke změně, včas zareaguji. Proto je dobré zaměřit pozornost na ty země, kde se koronavirus ještě nedaří nejen ochočit, ale ani zkrotit.
Ruská federace: +8248 nových případů (o pouhé 2 větší přírůstek než předcházející den).
Spojené státy:    +25450 nových případů (o 4728 větší přírůstek než předcházející den). Potřetí během týdne velmi vysoká hodnota.
Uvedené dva státy jsem si vybral k dennímu sledování nejen proto, že jsou největší, ale i proto, že v nich došlo k největšímu rozbujení vícenákaz. Bude zajímavé sledovat, jak se zde bude situace vyvíjet. Je to příběh s otevřeným koncem a hodně napoví o tom, jak náš virus funguje.
U RF zatím žádný náznak toho, že by lineární nárůst nově nemocných nepokračoval. Přírůstky téměř beze změny. US již několikrát zvýšené hodnoty přírůstků.
Pokud srovnáváme jednotlivé země mezi sebou, je nutné uvažovat různou metodiku a další faktory, které výsledek ovlivňují (např. počet testů). K tomu se postupně dostanu. Důležité je však právě průběžně sledování, protože z časových řad lze vyčíst hodně i při odlišných metodikách.
Jak to vidím
Vývoj v USA:
Materiál agentury Bloomberg z 10. června ukazuje na některá rizika předčasného uvolnění v US:
"V USA se objevuje druhá vlna případů koronavirů, což zvyšuje obavu, protože nové infekce zvyšují celkový počet nakažených na dva miliony Američanů.
- Texas ve středu hlásil 2 504 nových případů, což je nejvyšší jednodenní celkový počet od vzniku pandemie.
Texas:
- Měsíc po jeho opětovném uvolnění oznámila Florida tento týden 8 553 nových případů - nejvíce ze všech sedmidenních období.
Florida:
- Kalifornské hospitalizace jsou nejvyšší od 13. května a během devíti z posledních 10 dnů vzrostly.
Nový nápor nového koronaviru přináší výzvy pro obyvatele a ekonomiku napříč USA. Lokální nárůsty vzbuzovaly mezi odborníky obavy, i když celkový počet případů v národě začátkem tohoto týdne vzrostl těsně pod 1%, což je nejmenší nárůst od března.
"V některých částech země přichází nová vlna," řekl Eric Toner, vedoucí vědecký pracovník v Centru zdravotnictví Johns Hopkins. "Je to malé a je to vzdálené, ale přichází."
Přestože propuknutí lokálních epidemií přichází týdny před otevřením hranic, není jasné, zda jsou či nejsou spojeny se zvýšenou ekonomickou aktivitou. A odborníci na zdraví rovněž říkají, že je ještě příliš brzy říci, zda masivní protesty proti policejní brutalitě, které v posledních dvou týdnech propukly, vedly k dalším infekcím."
Ještě zajímavější obrázek dostaneme, když se podíváme na vývoj v jednotlivých státech Unie. Tomu se budu věnovat zítra. Sledování situace v US je velmi důležité pro to, abychom věděli, na co se připravit v EU po rozvolnění cestování. A také z důvodu teoretického objasnění chování viru.
Velmi ostražitý Peking:
Materiál z 15. června uveřejněný na iDNES.cz:
"Úřady v čínské metropoli Pekingu rozšiřují povinnou karanténu na další oblasti v sousedství tržiště Sin-fa-ti, kde se minulý týden objevily nové případy nákazy koronavirem. Testy tam virus potvrdily na prkénku prodejce lososů. Čínští vědci ovšem tvrdí, že se tam virus dostal z Evropy. Obavy z druhé vlny nákazy to však nezmírnilo.
"Cítím kolem sebe paniku i přesto, že od trhu žiju docela daleko. Neznámý původ viru to činí ještě děsivějším. Nemůžeme vyloučit možnost, že nákaza v Pekingu vypukne ve velkém," říká pro server The Straits Times šestadvacetiletá analytička Cathy Liu.
Mluví o tržišti Sin-fa-ti v pekingské oblasti Feng-tchaj, kde se minulý týden poprvé po 55 dnech objevily nové, lokálně šířené případy koronaviru.
Úřady v pondělí oznámily 49 nových potvrzených případů nákazy, přičemž 36 z nich se váže právě k Sin-fa-ti.
Testy přímo na tržišti virus odhalily na prkénku místního prodejce lososů. Expert z pekingského Centra pro prevenci a kontrolu nemocí Jang Pcheng ovšem tvrdí, že analýza genomu viru objeveného na tržišti ukázala, že jde o kmen pocházející z Evropy. Cituje jej pročínské médium Global Times.
Stále se však zjišťuje, jak se virus na trh dostal. První teorie údajně hovoří o kontaminovaných plodech moře a mase z dovozu. Druhá naopak podezírá lidi, kteří na trh přišli už nakažení a virus pak přenesli na nabízené zboží. Další testy mají potvrdit jednu z teorií.
Pchengův kolega Wu Cun-jou nicméně obyvatelům Pekingu už nyní doporučil, aby dočasně přestali kupovat dovezené plodiny nebo mrazené jídlo. Virus totiž podle něj může na povrchu mrazených výrobků přežít až tři měsíce. Čínské supermarkety také okamžitě stáhly potenciálně nebezpečného lososa z nabídky.
Nové epicentrum nákazy se v sobotu neprodyšně uzavřelo a kromě dezinfekce všech prostor probíhá také masivní testování. V nejbližších dnech se mu podrobí přes 10 tisíc obchodníků a zaměstnanců ze Sin-fa-ti.
Začínají také padat výpovědi, propuštěn už byl mimo jiné manažer trhu, protože se mu údajně nepodařilo zavést odpovídající hygienická opatření. Inspektoři na trhu odebrali necelé dva tisíce vzorků nejen z vystavovaného masa, ale i prodejních povrchů, madel a dalších objektů, píše magazín Time s tím, že 40 z nich bylo pozitivních.
Trh Sin-fa-ti je pro Peking největším dodavatelem ovoce a zeleniny, čínské metropoli zajišťuje až 90 procent produkce. Uzavřely se navíc i další trhy. K pondělí se karanténa rozšířila už na dvacet čtvrtí v blízkosti trhu. Život se tam znovu zastavil.
Omezuje se provoz škol, studentům se doporučuje samostudium a některé firmy svým zaměstnancům nařídila práci z domova. Zavřely se bazény a v dotčených čtvrtích jsou častější bezpečnostní prohlídky. Několik oblastí Pekingu včetně finančního centra, ve kterém sídlí ředitelství největších čínských bank, zvedlo stupeň rizika z nízkého na střední.
Pekingští úředníci teď postupně obcházejí domácnosti a všech se ptají na totéž: "Byli jste v poslední době na tomto trhu nebo v kontaktu s někým, kdo tam byl?" Kdo odpoví kladně, jde na test. Dobrovolníci a členové vládní komunistické strany už také nakupují potraviny pro občany oblastí, které zasáhla vyhlášená karanténa.
Ostatní regiony zase svým obyvatelům radí, aby do Pekingu nyní nejezdili. Během víkendu už se související případy nákazy podle listu The Straits Times vyskytly v provinciích Liao-ning a Che-pej, v pondělí pak první takový případ zaznamenali v Sečuánu.
Server South China Morning Post také přinesl příběh šestatřicetiletého Fu Jinga, který se s rodinou vydal z Pekingu na road trip do okolí Sin-ťiangu na západě Číny. Když výletníci po pěti dnech, během kterých urazili tři tisíce kilometrů, dojeli do města Chami, dozvěděli se, že vláda nařídila nová opatření.
"U checkpointu mi řekli, že pokud jsem v době od prvního června v Pekingu, musím na sedm dní do karantény. Nechtěl jsem po třech tisících kilometrů na cestě skončit v karanténním ubytování, a tak jsme odjeli.
Muž vypráví, že jej pak ještě 220 kilometrů doprovázela tři policejní auta. U hranic provincie policisté rodinu opustili a "nejkratší výlet do Sin-ťiangu" byl u konce. "Ani jsme si nestihli dát jehněčí kebab," smutní Jing po místní specialitě.
Čína zažívala vrchol pandemie koronaviru v únoru, kdy denně přibývalo dva až čtyři tisíce nakažených, v březnu to byly denně desítky nově nakažených a od konce dubna přibývaly jen jednotky případů.
Podle oficiálních údajů se v pevninské Číně dosud potvrdilo celkem 83 181 případů, z toho 4 634 pacientů zemřelo. Čína však do celkové statistiky nezahrnuje asymptomatické případy, jichž v pondělí oznámila za poslední den osmnáct a o den dříve devět."
Čísla jsou menší, než např. u nás v Karviné, a přesto Čína reaguje velmi intenzivně. Možná se nám to zdá až přehnané.
Co se děje ve světě:
Zde je nejlepší zdroj s nejčerstvějšími informacemi:
Další významné zdroje o dění ve světě:
První z odkazů přebírá Financial Times. Je na něm mj. vyjádřeno i to, jak vzrostl počet úmrtí v jednotlivých zemích oproti tříletému průměru. Na to by se měli podívat všichni popírači a chřipkaři.
Graf šíření mutuací:
Tyto stránky ukončily uveřejňování nových příspěvků, ale archiv zůstal. Důležitý je závěr, ke kterému dospěly.
Podrobněji lze vývoj v ČR sledovat zde:
Nejdůležitější je tento graf:
Na závěr: Děkuji všem, kteří mi zasláním materiálů a doporučeními pomáhají. Rád uvedu jména, pokud dají souhlas.

(Pokračování)


Radim Valenčík,


Radim Valenčík,droj: http://radimvalencik.pise.cz/8123-k-dobre-teorii-covid-19-analyza-vyvoje-71.html
Žádné komentáře:

Okomentovat