Už v 80. letech 20. století vynikající, ale stále nedoceněný ekonom Jurij Jaremenko vyvinul teorii víceúrovňové hierarchické ekonomiky, jejíž dominantní úrovně či struktury využívají nižší úrovně. S touto teorií negramotní chlapci okolo J. Gajdara neuměli zacházet, a proto systém reprodukce v SSSR nereformovali, ale ničili ho.
V současnosti ve světě existuje čtyřúrovňový systém globální ekonomiky. O obsazení nejvyšší úrovně probíhá urputný boj mezi finanční analýzou a technickou ekonomikou, tj. mezi bankstery a geeky. V průběhu nadcházející systémové krize kapitalismu se ukáže, kdo obsadí nejvyšší pozici. Třetí, o hodně nižší úroveň, neodvolatelně obsadí dosavadní kapitalismus, který dominuje v oblasti reálné masové výroby. Úplně dole, na čtvrté úrovni se nacházejí kvazi- a předkapitalistické země. Tyto země zpravidla exportují přírodní zdroje jako ropu, plyn nebo zemědělské plodiny.
Rozšířenou kapitalistickou reprodukci popisuje schéma „produkt – peníze – produkt“, podle něhož se sleduje cíl kapitalizovat zisk tak, aby vedl ke zvýšení efektivity výrobních faktorů. Financialismus se zakládá na schématu „peníze – aktiva – peníze“ (PAP), kdy cílem financialismu je generovat zisk z operací s aktivy, na které se přeměňuje cokoli – obráběcí stroje, fragmenty programovacích kódů nebo televizní seriály. Cílem financialismu je maximalizovat vlastnictví jakýchkoli aktiv, které mohou být ve formě cenných papírů na jakémkoli nosiči a realizovat se pomocí operace PAP.
Hlavními zdroji příjmů banksterů jsou:
- Emise peněz. Na rozdíl od klasického kapitalismu, kdy vlády tiskly peníze a posílaly je přímo do byznysu, nyní ve financialismu dostávají peníze přímo banky a spekulanti často úplně zadarmo.
- Ve financialismu přestává trh s akciemi a jinými aktivy záviset na skutečné ziskovosti podniků, jejich stabilitě a perspektivě. Akciové trhy žijí svůj vlastní život a hlavním cílem banksterů se stává manipulace trhů tak, aby se zabezpečil co nejdelší růst akciových indexů, a výstup z burzovních pyramid na úkor zničení domácností, výrobních společností a někdy i vlád.
Mezinárodní měnová statistika umožňuje důrazně tvrdit, že nosným pilířem financialismu jsou centrální banky.“
Larinova, Ovčinskij - HODINA VLKA
Zdroj fcb
Žádné komentáře:
Okomentovat