Stránky

Pages

Pages

neděle 24. září 2023

Nedělní aktuální predikce a vize Kudy z krize




Riziko nejbližšího období: Vláda dělá politiku nejen destrukce a zbídačení lidí. Aniž by si to možná uvědomovala (připomínám, že se jedná o vládu intelektuálně i morálně vyprázdněných jedinců, kteří se nechají řídit pokyny cizí moci, aniž by jim docházely důsledky jejich konání), připravuje následující situaci: Až lidé skutečně pocítí bídu, tak je potřeba odpor zdrtit představou, že změny jsou nevratné. Tak, aby se dostali do stavu letargie. Proto je nyní, aktuálně, nutná komplexní vize, která:

- Co nejdříve zabrání propadu, čím dříve, tím více se výše uvedenému riziku vyhneme.


- Názorně ukáže, že východisko z krize existuje, že situace není fatální.


Tady je nutná trpělivá práce a ochota vzájemně si naslouchat.


Stanislav Blaha o penzijním systému:


V době, kdy se blížíme k další vyostřené diskusi o změnách v systému penzijního pojištění napsal Stanislav Blaha podnětný článek na toto téma nazvaný příznačně Proč se tolik lže o průběžném důchodovém systému?, viz:


e-republika.ch/...


Uveřejňuji a hlavně komentuji podstatné pasáže, protože některé si vyžadují upřesnění, uvedení širšího kontextu, případně zvýraznění argumentace. Pokud rozkliknete odkaz, můžete si prohlédnout důležité grafy a najdete tam i odkazy na důležité zdroje. V následujícím textu se soustředím jen na to nejdůležitější. Článek S. Blahy odlišuji od svého textu (svých poznámek) barvou, to nejdůležitější zvýrazňuji. Své poznámky považuji za důležité, protože nejen autor článku, ale i další některé důležité aspekty dané problematiky přehlížejí.


Proč se tolik lže o průběžném důchodovém systému? – Část 6.


Stanislav Blaha


Existuje v této zemi vůbec někdo, kdo té problematice rozumí do hloubky?


Pokud ano, rád bych si od něj něco smysluplného přečetl. To, co tisknou naše masmédia, jsou plytká tvrzení postrádající fakta, analýzy a pádné argumenty. Bohužel i na alternativních webech jsou to často jen ukřivděné výkřiky.


Tato země nepotřebuje "konsolidační balíčky" ani každoroční drastické změny zákonů v daňové, podnikatelské a sociální oblasti, ale promyšlenou a suverénní hospodářskou a investiční politiku, stabilní ceny a zákony zaručující důstojné mzdy a důchody. Sami si odpovězte na otázku, zda na takovou strategii tato vláda má.


Celá debata kolem penzijního systému se točí kolem jediného parametru, tedy kolem věkové hranice odchodu do důchodu.Přitom zrovna tento parametr by vůbec nemusel být definován a mohlo by to fungovat v podobě "virtuálních účtů", na nichž by mohl každý občan po odpracování určitého počtu let, např. pětadvaceti, vidět, jaký důchod by dostal, kdyby do roka a do dne odešel do důchodu. Každý by si pak mohl podle své konkrétní životní situace zvolit, v kolika letech odejde do důchodu. Osobně očekávám, že takový systém by i bez sankcí za předčasný odchod do důchodu (tento termín by zmizel) vedl naopak k tomu, že většina lidí by pracovala déle. Další pozitivum vidím v tom, že by z trhu práce zmizeli lidé, jejichž jedinou motivací k práci je "nějak to doklepat do důchodu".


Důchodci nejsou žádná podřadná skupina, ale lidé, kteří z velké části vybudovali to, v čem dnes žijeme. Jsou to naši rodiče a prarodiče, kterým jsme povinováni úctou a láskou. A v neposlední řadě jsou to lidé, kteří před 35 lety změnili orientaci tohoto státu. Je velký paradox, že dnešní vláda, která se plně hlásí k étosu "listopadové revoluce", dnes její tehdejší protagonisty trestá a ponižuje, přičemž sama prosazuje, podporuje, navrhuje a jmenuje do vysokých vládních funkcí lidi, kteří mají na hlavě spoustu másla z minulého režimu.


Požadujme a prosazujme:


• Důstojné důchody pro dnešní i budoucí důchodce.


• Spravedlivé mzdy pro zaměstnance odpovídající naší produktivitě práce.


• Stabilní a férové podnikatelské prostředí pro podnikatele.


• Méně peněz na nesmyslné zbrojení.


• Zrušení dotací pochybným firmám a politickým neziskovkám.


• Zrušení investičních pobídek a daňových úlev pro zahraniční korporace.




Žádné komentáře:

Okomentovat