Stránky

Pages

Pages

pátek 24. listopadu 2023

Osudný rok 1963




V červnu 1963 přednesl JFK historický projev na Americké univerzitě, ve kterém vyzval k úplnému zrušení jaderných zbraní, ukončení studené války a „Pax Americana vynucené na světě americkými válečnými zbraněmi“ a k pohybu směrem k "Všeobecnému a úplnému odzbrojení." 

O několik měsíců později podepsal Smlouvu o omezeném zákazu zkoušek s Nikitou Chruščovem.


V říjnu 1963 podepsal Akční memorandum o národní bezpečnosti 263 požadující stažení 1000 amerických vojenských jednotek z Vietnamu do konce roku a úplné stažení do konce roku 1965. 


To vše dělal, když se tajně účastnil vyjednávání se sovětským premiérem Nikitou Chruščovem prostřednictvím redaktora Saturday Evening Post a obhájce jaderných zbraní, Normana Cousinse, sovětského agenta Georgiho Bolshakova a papeže Jana XXIII., a také s Kubou. Premiér Fidel Castro jednal prostřednictvím různých prostředníků, jedním z nich byl francouzský novinář Jean Daniel. Samozřejmě, tajemství nebylo tajemstvím, když se do toho zapojila CIA.


Kennedy, hluboce rozrušený blízkou jadernou katastrofou kubánské raketové krize, byl odhodlán otevřít komunikaci zpětným kanálem, aby se ujistil, že k podobnému blízkému neúspěchu už nikdy nedojde. Věděl, že chyba je na obou stranách a že jeden překlep nebo chybná komunikace může vyvolat jaderný holocaust. Byl proto odhodlán pokusit se otevřít komunikační linky se svými nepřáteli.


Jean Daniel se chystal na Kubu, aby udělal rozhovor s Fidelem Castrem, ale než to udělal, udělal rozhovor s Kennedym 24. října 1963. Kennedy věděl, že Daniel Castrovi řekne, co řekl, a zeptal se Daniela, zda si Castro uvědomuje, že „jeho vinou byl svět na na pokraji jaderné války v říjnu 1962… nebo i když mu na tom záleží.“ Ale také dodal, aby zprávu zmírnil:


Schválil jsem prohlášení Fidela Castra v Sierra Maestra, když oprávněně volal po spravedlnosti a zvláště toužil zbavit Kubu korupce. Půjdu ještě dále: do jisté míry je to, jako by Batista byl inkarnací řady hříchů ze strany Spojených států. Nyní budeme muset za tyto hříchy zaplatit. V otázce Batistova režimu souhlasím s prvními kubánskými revolucionáři. To je naprosto jasné.


Takové pocity byly pro CIA a nejvyšší generály Pentagonu kletbou, řekněme zrádnou. Tato jasná odmítnutí vstoupit do války s Kubou, zdůraznit mír a vyjednaná řešení konfliktů spíše než válku, nařídit stažení veškerého vojenského personálu z Vietnamu, vyzvat k ukončení studené války a jeho ochotu angažovat se v soukromí, komunikace na zadním kanálu s nepřáteli studené války označila Kennedyho za nepřítele státu národní bezpečnosti. Byli na kolizním kurzu. 

Zdroj int 




Žádné komentáře:

Okomentovat