Zjevná paralýza vlády při hledání řešení urychlila politickou krizi. Scholz odvolal Lindnera poté, co odmítl zvýšení daní nebo reformu přísných limitů na půjčky, které si Německo samo stanovilo, což vládě prakticky znemožnilo podniknout významná stimulační opatření.
"Německá ekonomika je dostatečně flexibilní na to, aby vytvářela nové společnosti a trhy, ale tento proces brzdí opotřebovaná infrastruktura, přetrvávající mezery v digitalizaci a pomalé kapitálové trhy," vysvětlil analytik Tordoir pro EL PAÍS před vládní krizí.
"Absence vnějšího ekonomického plánu je umocněna nedostatkem veřejných investic nebo reforem během šestnáctileté vlády bývalé kancléřky Merkelové. Fyzická infrastruktura Německa se po více než deseti letech utahování opasků na národní, státní i místní úrovni zhoršila. K zaplnění mezer je zapotřebí podpořit veřejné investice. To by mohlo přijít po nových volbách, kdy bude možné dluhovou brzdu reformovat," dodal.
Poté, co se Tordoir dozvěděl o rozpadu koaliční vlády a předčasných volbách, říká, že krize přidává nejistotu "do ekonomiky, která je již zahalena strachem", kdy domácnosti a firmy jsou po několika letech stagnace v režimu úspor. Domnívá se však, že to může mít pozitivní efekt: "Současná konstelace neumožňovala implementaci žádné politiky a situace se postupně zhoršovala." Tváří v tvář dilematu, zda pokračovat další rok v permanentním politickém patu, nebo vsadit na změnu, se Scholz rozhodl pro druhou možnost. "Trump činí schopnost Berlína vládnout naléhavější," dodává Tordoir.
Vláda si je vědoma toho, že neustálé hašteření mezi těmito třemi partnery poškozuje německou ekonomiku. "Politická debata v Německu a Evropě v současné době neposkytuje podnikům, a možná ani spotřebitelům, jasný směr, kterým by se měli ubírat," připustil v říjnu ministr Habeck. "Panují obavy, že koaliční vláda složená ze sociálních demokratů, zelených a liberálů, která zjevně sleduje odlišné cíle, nemusí být schopna jednat," varovala Geraldine Dany-Knedliková, vedoucí prognóz a hospodářské politiky společnosti DIW, při prezentaci společné zprávy, kterou na konci září sestavily přední ekonomické instituce v zemi.
Průzkum veřejné televize poprvé po dlouhé době ukázal, že Němci opět považují ekonomiku za nejdůležitější problém země, hned za imigrací. Průzkum přišel jen několik dní po další špatné ekonomické zprávě: Rozhodnutí amerického giganta vyrábějícího čipy Intel pozastavit své plány na výstavbu továrny v Německu za 30 miliard eur. Investice slibovala vytvořit 3 000 pracovních míst.
Roky, kdy německá ekonomika neustále rostla, produkty se vyráběly s využitím levné energie a vysokou poptávkou na mezinárodním trhu, jsou nyní pryč. A bude trvat dlouho, než se vrátí: V krátkodobém horizontu neexistují žádné známky zlepšení, jak zdůrazňuje zpráva institutů. Evropská lokomotiva "stagnuje již více než dva roky," píší. Dva po sobě jdoucí roky recese, což se nestalo více než 20 let.
Zdroj BL
Žádné komentáře:
Okomentovat