Mezinárodní řád přechází od americké hegemonie s centrem v atlantické oblasti ke globální mocenské rovnováze s centrem v Eurasii...
Vodítkem mohou být transformace, kterými prošly Čína po Maovi a Rusko po Jelcinovi... Jiné vodítko můžeme najít v prastarém čínském textu o vedení války Sun C‘. Nabádá vyhýbat se přímému střetu s nepřítelem a doporučuje trpělivě ovlivňovat okolnosti skrze drobné kroky podkopávající jeho postavení. Nepřítel se pak rozloží sám, aniž by bylo třeba války. Pokud dnes země BRICS čelí politickému Západu vedenému různými Bideny, Trumpy, Scholzy či Macrony, nemusejí na rozkladu nepřítele ani příliš pracovat, stačí čekat, uvedl Petr Drulák.
K tomu:
Muselo by se stát něco hodně nečekaného, pokud by BRICS ve střednědobé perspektivě neposiloval a spolu s tím "mezinárodní řád nepřecházel od americké hegemonie s centrem v atlantické oblasti ke globální mocenské rovnováze s centrem v Eurasii". Ale co to pro nás znamená konkrétně? Na přihlášku do BRICS ani na jinou formu formálního přidružení asi není nejvhodnější doba. Odpoutání se od politiky servility bude mít ještě nějakou dobu jiné priority. Ale žádné viditelné a nepřekonatelné překážky nám nebrání v tom, abychom v celé řadě konkrétních oblastí nerozšiřovali spolupráci (včetně využívání rodícího se systému plateb) s vhodnými zeměmi v rámci BRICS. Mj. s některými máme tradičně dobré vztahy.
Radim Valenčík,
TOP komentátor
(Pokračování)
Žádné komentáře:
Okomentovat