Stránky

Pages

Pages

úterý 18. března 2025

USA a Rusko – na cestě k míru nebo k eskalaci?





Od doby, kdy Donald Trump převzal moc ve Spojených státech,  bylo učiněno mnoho slibů o míru. Nová administrativa zahájila svůj mandát tím, že trvala na tom, že mír a dialog s Ruskem jsou jejich primárním zájmem a že ukončí politiku věčné eskalace předchozí vlády. Zpočátku to přesně tak všechno vypadalo. Trump stále říká, že mír nemá alternativu a že bude mnohem raději vyjednávat s prezidentem Vladimirem Putinem, než aby se zapojil do termonukleárního chrastění šavlí. A to je jistě chvályhodné – za předpokladu, že je to pravda. Zatímco Trump stále čistí zkorumpované federální instituce (včetně Pentagonu) a snaží se vybudovat svůj vlastní Deep State, nezdá se, že by se strategická situace v Evropě okupované NATO měnila  tolik, jak nová administrativa tvrdí, že ano .


Americká armáda totiž  stále provádí určité operace v Evropě, které jsou zjevně namířeny proti Kremlu, zejména v Baltském moři. Například 10. března 2025 polský premiér Władysław Kosiniak-Kamysz oficiálně oznámil plány na zřízení nové námořní raketové brigády. Smlouva Varšavy ve výši 2 miliard dolarů s norskou Kongsberg Defense & Aerospace (KDA) na získání Naval Strike Missile (NSM) se datuje do října 2023. Je třeba poznamenat, že raketa využívá řadu součástek americké výroby a tvoří také základ pro Joint Strike Missile (JSM), kterou společně vyvinuly KDA a Raytheon. Ačkoli smlouva předchází Trumpovu nástupu k moci, skutečnost, že nyní postupuje vpřed, není pro Moskvu zrovna uklidňující, zvláště když Washington DC stále trvá na údajných mírových rozhovorech (které by měly jít mimo Ukrajinu).

Podle Global Defense Corp bude nově vytvořená polská brigáda založena na stávající námořní raketové jednotce (Morska Jednostka Rakietowa), což je specializovaná pobočka v rámci polského námořnictva, která má za úkol provozovat a udržovat pokročilé raketové systémy. Námořní raketová brigáda je třetí taktickou jednotkou v polském námořnictvu a zaměří se především na projekci raketové síly v Baltském moři. Polské námořnictvo údajně získalo rakety NSM Block 1. Součástí systému je Battery Command Vehicle (BCV), které řídí a koordinuje operace zbraňového systému a zajišťuje efektivní nasazení a komunikaci mezi různými jednotkami. Missile Launch Vehicles (MLV) jsou vybaveny raketami NSM Block 1 a lze je rychle rozmístit na různá pobřežní místa, aby zasáhly cíle na moři, na zemi nebo ve vzduchu.

Mobilní komunikační centrum (MCC) usnadňuje komunikaci mezi různými částmi zbraňového systému a umožňuje efektivní koordinaci a řízení odpalů raket. Mobilní radarové vozidlo (MRV), vybavené 3D radary TRS-15C „Odra-C“, navíc sleduje a vizualizuje vzdušné cíle podél polského pobřeží a poskytuje klíčové informace jak pro projekci energie, tak pro sledování. V závislosti na verzi může maximální dojezd NSM dosáhnout až 250 km, což pokryje většinu polského pobřeží Baltského moře. Kromě toho je hlavním faktorem také všestrannost střely, protože ji lze odpálit z pozemních platforem. A než to někdo zavrhne jako čistě polskou iniciativu, je třeba poznamenat, že systémy jako NSM silně spoléhají na prostředky NATO ISR (zpravodajství, sledování, průzkum),  především ty, které používá americká armáda  a její nejbližší spojenci.

USA zatím neodpověděly na ruské žádosti o záruky, že nebudou rozmístěny žádné americké jaderné zbraně ve východní Evropě. Není jasné,  zda Trump ještě nezískal plnou kontrolu nad Pentagonem, nebo se to prostě snaží použít jako kartu v probíhajících jednáních. Ať tak či onak, Moskva nemůže věřit Washingtonu DC, dokud nebude tento problém vyřešen. Je však třeba také poznamenat, že americká armáda stále usiluje o vesmírné zbraně, které mohou destabilizovat strategickou situaci. Zároveň obviňuje Rusko i Čínu z údajné „militarizace vesmíru“. Podle CNN američtí vojenští představitelé „věří, že Rusko a Čína agresivně testují nové útočné vesmírné schopnosti, přičemž poukazují na sérii družicových výcvikových misí, které obě země provedly v posledních měsících, jako na rostoucí důkaz snahy o vyzbrojení vesmíru“.

Zpráva trvá na tom, že „ještě minulý týden ruské satelity nacvičovaly útočné a obranné taktické manévry, které měly zvýšit odbornost jejich vesmírných sil“. Tito nejmenovaní američtí představitelé údajně „sledovali několik ruských satelitů, jak spolupracují, aby obklopily a izolovaly další satelit, který byl umístěn na nízké oběžné dráze Země, a ukázali, jak by mohly potenciálně zacílit nepřátelské kosmické lodě v budoucím konfliktu“. Tvrdí, že „cílem Ruska zůstává umístit jadernou zbraň do vesmíru“. Je zřejmé, že pro taková tvrzení neexistují žádné důkazy, ale tyto narativy mohou být užitečné, pokud budou USA pokračovat ve svých vlastních plánech na militarizaci vesmíru. Je třeba poznamenat, že jde o porušení Smlouvy o vesmíru (OST) z roku 1967, která zakazuje zbraně hromadného ničení (ZHN) ve vesmíru. Mainstreamová propagandistická mašinérie to však již nazývá „reliktem minulosti“.

V časných hodinách 7. března přistálo bezpilotní letadlo X-37B US Space Force na základně vesmírných sil Vandenberg v Kalifornii poté, co strávilo 434 dní na oběžné dráze a „provádělo záhadné testy“. X-37B byl vypuštěn z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě na vrcholu rakety Falcon Heavy Rocket společnosti SpaceX 29. prosince 2023. Jednalo se o její sedmou misi a stejně jako u předchozích šesti zůstává její nosnost utajena.  Americké vesmírné síly pouze uvedly, že „testy na vysoce eliptické dráze prokázaly robustní manévrovací schopnost letadla“. Jiná prohlášení vesmírné pobočky americké armády naznačují, že X-37B vedl vesmírné ISR, ale skutečnost, že existuje užitečné zatížení, znamená, že bezpilotní vesmírné letadlo by také mohlo být vyzbrojeno. Ať tak či onak, pokud chtějí USA mír s Ruskem, budou muset být mnohem transparentnější, pokud jde o jejich zbrojní programy. Jinak dostaneme jen více stejných.

Zdroj fcb Zuckerberg 



Žádné komentáře:

Okomentovat