Projekt časopisu EKONOMIE PRODUKTIVNĺ SPOTŘEBY – 1. část
1. Cenzura v nejvyšších patrech vědy
Budu jen konstatovat, všichni, kteří pracujeme v branži, jejíž součástí je publikování původních teoretických výsledků víme, jak cenzura funguje:
* Nulové (či dokonce záporné) hodnocení vystoupení na vědeckých konferencích a publikacích ve sbornících.
* Uznávání jen výstupů v anglosaských časopisech evidovaných ve WoS (a to jen "vyšší" kategorie), kde fungují blacklisty jednotlivců, institucí, dokonce i zemí.
* Pojištění anonymitou "dvou recenzentů", kteří jsou dobře informováni o tom, koho a co lze pustit a co ne.
* Nemožnost obrany proti nekompetentním rozhodnutím recenzentů.
* Likvidace časopisů, které by se pokusily o samostatnou strategii (např. pod záminkou, že se jedná o "predátorské" časopisy).
* Prudký a pokračující nárůst cen za přijetí do recenzního řízení, případně zpřístupnění publikovaného výsledku (uzavírání se štědře dotovaného světa do sebe).
* Iracionální a protivědecká pravidla toho, co musí a co nesmí obsahovat "vědecký článek".
Tendence k likvidaci vědy touto cestou pokračuje a bude pokračovat, samo od sebe se to nezmění. Nejhorším důsledkem je kontaminace vědy a akademické půdy nekompetentními osobami nevalného charakteru, ale s nepřiměřenými ambicemi.
2. Řešení – založení vlastního teoretického časopisu s deklarovanou a vážně myšlenou ambicí vstoupit do nejvyšších pater vědy (pojetí vědeckosti) a uznání jeho kvalit racionální (poctivou) částí vědecké obce
Jaké by měly být parametry:
* Zaměření na realizovatelný a doložitelný přesah stávajícího vědeckého poznání v hlavním směru či směrech rozvoje vědy.
* Vyhraněné, jasně srozumitelné zaměření vycházející z pochopení logiky rozvoje vědy a současně dostatečně široký záběr:
- Pokud jde o obory (vztah mezi ekonomickým a sociálním vývojem v kontextu globálního vývoje a jeho politických aspektů).
- Pokud jde o metody (od matematiky a jejích axiomatických základů až o statistickou intepretaci dat, interpretaci dějinného vývoje, interpretaci aktuálních problémů).
- Pokud jde o exaktnost na jedné straně a srozumitelnost (včetně popularizačních prvků) na straně druhé.
* Deklarované zaměření na uznání časopisu v nejvýznamnějších databázích (včetně WoS), a to zpětně (bude nutné respektovat od prvních čísel), mj. z důvodu získání autorů (projekt typu "nabalující se sněhové koule", resp. "investujte do své budoucnosti").
* Popularizační část, tj. ve shrnutí (editorialech) bude obsahovat srozumitelné (i pro širší veřejnost, s jejíž podporou bude nutné počítat) popis a zdůvodnění toho, co každé číslo (každý příspěvek) v něm přináší (jaký význam má pro rozvoj teorie a pro aktuální praxi).
* Publikování v jazyce anglickém, editorialy (v pořadí vzdálenosti od nás v češtině, němčině, ruštině, čínštině).
* Forma publikování – elektronicky (v případě zvlášť mimořádného výsledku sponzorované publikování celého čísla či separátu z důvodu účinnějšího rozšíření).
* Téma musí mít chuť "zakázaného ovoce", protože jinak už by bylo řešení (jako například problém transakčních nákladů, který dal vzniknout institucionální ekonomii).
(Pokračování)
Radim Valenčík,
TOP komentátor
Žádné komentáře:
Okomentovat