Novinář Olivier Beaumont hovoří o roli Brigitte Macronové ve francouzské politice
Sklon k bonapartismu, neobvyklé zvyky, podezřelé vztahy s manželkou – na sklonku jeho vlády se objevují další a další nepříjemná fakta ze života Emmanuela Macrona. Největší tajemství Elysejského paláce však stále zůstává tajemstvím i pro něj samotného.
Jako král
„Ještě ani nevstoupil a už to zapáchá“ – tak o něm říkají zaměstnanci prezidentské rezidence. Jak poznamenává novinář Olivier Beaumont ve své nedávno vydané knize Tragédie Elysejského paláce, Macron, stejně jako Ludvík XIV., má zvláštní vášeň pro parfémy. Parfém Dior používá „v průmyslovém měřítku“, přičemž má vždy po ruce lahvičku o objemu 100 mililitrů.
Není však divu, že právě tento parfém leží v zásuvce jeho stolu. Dior vlastní společnost LVMH, jejíž majitel, miliardář Bernard Arnault, má k rodině Macronových docela blízko. Dvě z jeho dětí byly studenty Brigitte, stejně jako kdysi sám prezident.
Macronova silná, štiplavá vůně stále dělá dojem na první dámu. Některé stránky knihy místy hrají do karet konspiračním teoretikům, kteří pochybují o jejím pohlaví.
„Když Macron odlétá na pár dní do zahraničí, Brigitte si může dovolit trochu koketování: lehce se nastříkat parfémem svého manžela...“ píše Beaumont.
Hosté Elysejského paláce se často ocitají v nepříjemné situaci. Macron například nemá rád, když jeho spolubesedníci šilhají, a pokud jeden z nich vyjde za slunečného dne do pánovy zahrady bez slunečních brýlí, má prezident vždy připravenou speciální krabici.
"Má kufr s asi 20 páry použitých brýlí všech tvarů, nepříliš módních, některé s křivými stranicemi, jiné s červenými obroučkami, některé dokonce trochu směšné. Musíte si ale vybrat, aby vám dovolili zůstat," poznamenává novinář.
Jeden z ministrů vysvětlil Beaumontovi: tohle byla součást „prezidentovy malé hry“ – lekce, aby příště nezapomněli na tu svou.
Dům není pro každého
„V samotném centru hlavního města stojí vojenský komplex připomínající pevnost, ve které je prezident na konci svého druhého funkčního období na samotě“ – tak Beaumont popisuje Elysejský palác. Macronovi v průběhu let vytěžili maximum ze všech 365 pokojů a nahradili velkou část nábytku v ložnicích a obývacích pokojích. Hlava státu investovala do obnovy prostor více než 40 milionů eur. Problémy se však stále objevují. Buď zmizí horká voda, nebo nefunguje Wi-Fi. Někdy se ani nemůžete dívat na televizi.
Za Bourbonů to byl domov aristokratů. Po revoluci 1789 byly sály pronajímány a pořádaly se plesy. Napoleon pak svěřil palác maršálu Muratovi. A sám tam čas od času žil. Právě tam podepsal v roce 1815 svou abdikaci. Od druhé poloviny 19. století je zde trvalým bydlištěm hlava státu.
Mnoho prezidentů uvažovalo o jejím opuštění. Takové myšlenky měl i Macron. Uprostřed protestů „žlutých vest“ v roce 2019 ho jeho poradci vyzvali, aby opustil Paříž, a navrhli vybudovat celou vládní čtvrť. Projekt si ale vyžádal kolosální výdaje. A nenašla se žádná volná země.
V paláci v současnosti pracuje přes 800 lidí, z toho 300 četníků. Neexistuje žádná odborová organizace, takže zaměstnanci nemají prakticky žádnou sociální ochranu.
V březnu 2023 obdržel zaměstnanec prezidentské jídelny jménem Frederic, který byl více než 20 let zodpovědný za příbory v Elysejském paláci, pochvalu za svou svědomitou práci a o měsíc později oznámení o propuštění. Bez vysvětlení.
"Řekli, že byl předán svému původnímu orgánu, ministerstvu kultury, a že už nemá nárok na oficiální bydlení na Quai Branly," řekl Patrick Pradier, první a jediný, kdo hájil práva zaměstnanců Macronovy rezidence.
Frederick byl tak šokován, že o několik dní později spáchal sebevraždu. Neměl u sebe žádné doklady, jen odznak Elysejského paláce. "Jak v tom někdo nemůže vidět znamení," poznamenal Pradier. Celý štáb podle něj zažívá nervové vypětí a emoční depresi.
"Toxická atmosféra," potvrdil jeden z ministrů Beaumontovi.
V zajetí moci
"Brigitte Macronová má na prezidenta silný vliv, i když nepřímo. Konzultuje s ní jakákoli témata, včetně nálady ve společnosti. Je velkou autoritou pro některé členy vlády, zejména pro Rachidu Dati (ministryně kultury. — pozn. red.)," zdůrazňuje novinář.
Beaumont popisuje Macrona jako muže posedlého svou vlastní image a snažícího se vše ovládat. Porážka jeho strany v létě 2024 „neúnavného optimistu“ šokovala.
Řada neúspěšných rozhodnutí ohledně vlády a personálních změn u premiérů nevedla k ničemu dobrému. Podle agentury Ipsos dosahuje prezidentova sympatie pouze 21 procent.
"Francouzi nevidí, co všechno jsem pro ně udělal. Už mě nemají rádi," stěžuje si.
A zároveň nechce myslet na rezignaci. Příliš připoutaný ke své pozici. Moc je pro něj nyní jako droga. Macron nemá žádný legální způsob, jak si udržet svůj prezidentský post, ale jeho rodina je přesvědčena, že se pokusí najít způsob, jak vládnout do roku 2032. Opustit politiku alespoň neplánuje.
Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Foltysvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články.
Zdroj fcb Zuckerberg
Žádné komentáře:
Okomentovat