Česko, Srbsko a Ukrajina mají společnou jednu zdánlivou maličkost. Na jejich území se nacházejí významná ložiska Lithia. A Brusel přitom nějakou náhodou nedávno nařídil, že 10% evropské průmyslové spotřeby tohoto kovu bude povinně těženo na území Evropy. A z Bruselu zároveň tento víkend uniklo, že všechny tři tyto země, na jejichž území se nacházejí ložiska lithia, mají být proměněny v tzv. “těžební kolonie” vlastněné Západní EU. Jejich lithium má být vytěženo, přepracováno na polotovar, a odvezeno na Západ EU k jeho dalšímu zpracování, a k jeho konečnému průmyslovému využití. Bohatství Východu EU tak má opět posloužit růstu blahobytu Západu EU. Uvařte si kávu, nebo čaj, dnešní analýza bude složitá, dřel jsem na ní celé velikonoce.
(1) Část první: “Ukrajinský scénář”.
Kyjev, EU a Londýn neustále házejí vidle do Trumpova mírového plánu, který předpokládá, že Ukrajina odevzdá Rusku všechna jeho nová území, a na tento týden dokonce tamní politici svolali další tzv. mírovou poradu do Londýna, a na ní se chystají požadovat, aby se boje okamžitě zastavily, a sporné území bylo rozděleno podle linie fronty, a nikoli podle ruských požadavků a zákonů. Defacto tedy, aby Ukrajina nemusela vyklidit všechny nové ruské provincie. Ale mohla si ponechat ty jejich části, které leží za její linii fronty. A je velmi zajímavé, proč na tomto požadavku Londýn, EU, i Kyjev, tak zatvrzele trvají?
Na Ukrajině je celkem 500 tisíc tun lithia, které se dá těžit, a to představuje 1/2 velikosti ložiska lithia v českých Krušných horách, a 2% světových zásob. Ukrajinské první ložisko lithia leží na řece Kruta Balka v Záporožské oblasti, a už bylo ovládnuto Putinem. Ukrajinské druhé ložisko leží u obce Ševčenko v Doněcké oblasti a nachází se 8 km za frontovou linií v ukrajinském týlu severovýchodně od aglomerace Pokrovsk-Myrnohrad, a nějakou náhodou právě zde poslední dva měsíce probíhala zuřivá sebevražedná ofenzíva kyjevského generála Drapatyje, která Rusy donutila přejít do obrany a zastavit postup. Další menší ložiska lithia ještě leží v Kirovohradské oblasti Ukrajiny na západním břehu Dněpru, ale ty nejsou už tak významná, jako první dvě. Zarputilé trvání Londýna, Kyjeva a zemí EU na uzavření míru podél linie fronty, a zuřivé útoky generála Drapatyje se tak dají vykládat, jako zoufalý pokus, udržet aspoň část těžby lithia pod kontrolou Kyjeva, respektive Bruselu. (Mapa Google s nalezištěm Ševčenko se otevře zde. Mapa naleziště Kruta Balka zde. Prospekt naleziště Kruta Balka v angličtině zde.)
Bitva o ložiska kritických minerálů na Ukrajině je litá. Kyjev se dostal do trojího ohně. Krom zájmu Putina o 5 nových provincií, který není prvoplánově motivován kritickými minerály, protože Rusko jich má (i lithia) požehnaně, se o ně rvou Washington s Bruselem, a Kyjev nakonec musel souhlasit se zněním surovinové dohody s USA obsahující právní formuli, že dohoda nesmí porušovat právo EU, aby nebránila vstupu Ukrajiny do EU. V podstatě tak dohoda umožňuje budoucí americké vlastnictví minerálních ložisek na Ukrajině, a právo na zisk z jejich těžby, ale prodej minerálů bude muset podléhat evropskému právu o regulaci strategických surovin, a tak budou muset být vytěžené strategické minerály prodávány přednostně Evropanům, pokud ti o ně projeví zájem.
(2) Část druhá: “Srbský scénář.”
Největší ložisko Lithia v Evropě leží v Srbsku a může zajistit až 90% celkové současné spotřeby lithia v evropském průmyslu. Má však háček. Vláda je pro jeho těžbu, ale (!) proevropští liberálně demokratičtí a ekologičtí Srbové jsou proti. Masově se bouří proti skutečnosti, že jedna z nejkrásnějších částí srbské přírody má být brutálně rozkutána bez ohledu na všechna ekologická rizika, a naprostá většina vykutaného lithia má být k výrobě baterií odvezena ze země. Podle protestujících, kteří málem na přelomu let 24/25 svrhli srbskou vládu, se má Srbsko stát pouze “těžební kolonií” německého průmyslu, žírným pastvištěm pro globální kapitál, a figurkou pěšce v globálním soupeření mezi Čínou, EU a USA v boji o dominanci při výrobě lithiových baterií.
Jak je lithium pro Brusel i Berlín důležité ukazuje tato časová linie:
- v červenci 2024 srbský ústavní soud povolil obnovení projektu na těžbu lithia v dole Jadar. Celý projekt byl zastaven po masových bouřích v roce 2021, a srbská premiérka Brnabičová tehdy dokonce slíbila, že projekt už nikdy nebude obnoven.
- týden po rozhodnutí ústavního soudu Srbska o obnovení povolení pokračovat v projektu těžby v dole Jadar, přiletěli do Bělehradu slovenský komisař EU Maroš Ševčovič, a německý kancléř Olaf Scholz, a okamžitě s prezidentem Vučičem podepsali smlouvy o strategickém partnerství EU a Srbska při těžbě kritických minerálů. Scholz byl po jednáních u absolutního vytržení, a nadšeně vykřikoval, že konečně budou ty baterie, které pro Green Deal nutně potřebujeme, a další hesla o záchraně evropského průmyslu. Součástí delegace byli i šéfové Mercedesu, Stellantis, a bruselští bankéři, a ti všichni chrochtali nadšením, a slibovali Srbům skvělou budoucnost. A Scholz dokonce skandoval, že právě tato dohoda o lithiu dodávaném ze Srbska do Německa bude klíčová pro urychlené přijetí Srbska a zbytku Balkánu do EU.
- v srpnu v Srbsku, okamžitě po podpisu těžební dohody s Bruselem, vypukly rozsáhlé nepokoje, a v jejich důsledku letos v dubnu padla tamní vláda, a očekává se dokonce vypsání mimořádných voleb. Legrační na vší situaci bylo, že srbská liberální a ekologická hnutí, která stojí za protesty, byla evropským mainstreamem ihned hromadně obviněna z toho, že jsou “řízena a placena Ruskem“, a ještě legračnější bylo, že vzápětí došlo k odhalení, že “tito novináři a filmaři, kteří demonstranty obviňovali z řízení a placení Ruskem“, ve skutečnosti “udržují různé dvoustranné dohody s významnými partnery v oblasti těžby a zpracování lithia v Evropě, včetně těžařské společnosti Rio Tinto v Srbsku“, a produkce jejich filmů a jejich přednášky o tzv. ruských demonstrantech v Srbsku byly Bruselem nakonec po protestech tamních akademiků i studentů raději zakázány a zrušeny, aby nedošlo k protestům před sídlem Komise.
- Osud důlního projektu Jadar je tak nyní opět na vážkách, a demonstranti už proti němu podali novou žalobu. Že je ekologická stránka projektu pochybná naznačuje jednak skutečnost, že odpadní kaly z těžby se mají skladovat na území, kde v nedávné minulosti došlo k velkým záplavám (57 obětí), a při nichž bylo z dolů vyplaveno značné množství těžkých kovů. Jednak, že uznávaná mezinárodní ekologická důlní certifikační autorita IRMA odmítla vydat stanovisko o vlivu dolu na lithium Jadar na životní prostředí, pro nemožnost celou záležitost důkladně posoudit pro nedostatek podkladů. A že srbští ekologičtí aktivisté už zjistili, že provozovatel dolu Rio Tinto podal žádost o posouzení vlivu dolu na životní prostředí bez zahrnutí likvidace a skladování kalů vzniklých z odpadu z těžby. A to prý proto, aby Rio Tinto dosáhlo ekologicky přijatelnějšího výsledku ekologického posouzení celého svého dolu. Celá slavná a vychvalovaná ekologická politika EU se tak ukázala v celé své nahotě, ekologie platí pouze, když nepřekáží cílům politiky Green Deal, ziskům bankéřů, a blahobytu občanů Západní EU. A naopak neplatí, když se poškozuje životní prostředí východní Evropy ve prospěch západní EU.
- (3) Část třetí. Český scénář.
- Když šlo o zahájení těžby lithia v Srbsku, přijela do země celá delegace nejvyšších evropských, a zejména německých a francouzských politiků, ředitelů automobilek i bankéřů. A všichni ti slibovali nová pracovní místa, miliardové investice, a ochranu životního prostředí. A skutečně, v Srbsku už staví tchajwanská (!) firma OCSiAl továrnu, která bude své pokročilé komponenty dodávat do vznikajícího lithiového průmyslového hubu ve francouzském přístavu Dunkerk, který nechává za dotace vybudovat Macron, a který má ročně vyprodukovat lithiové baterie pro více jak 1 milion aut. Jenom samotná firma OCSiAl tam staví továrnu s výrobní kapacitou lithiových baterií stačící pro montáž 750 tisíc elektromobilů ročně, a její srbská pobočka jí tam má dodávat pokročilé nano-trubice důležité nezbytně pro tyto moderní lithiové baterie. V Dunkerku investuje OCSiAl 125 miliard CZK, a zaměstná 3000 Francouzů. Protože v Německu nyní zaměstnává největší výrobce lithiových baterií na světě 1700 zaměstnanců na zhruba poloviční produkci baterií, vychází, že jedna takováto továrna zaměstná 1000 osob na výrobu 250 000 jednotlivých baterií. Na výrobu jednoho elektromobilu v Evropě je třeba 20.7 kg LCE, (LCE = Ekvivalent uhličitanu litného), a v USA 23 kg LCE, a naprostá většina LCE se spotřebuje na výrobu baterie. Produkční kapacita srbského dolu Jadar má být 85 000 tun LCE ročně. Produkční kapacita českého krušnohorského dolu 35 000 tun LCE ročně. Srbský důl tak umožní roční výrobu baterií pro cca 4 100 000 euro-elektroaut ročně. Český důl pro 1 690 000 euro-elektroaut ročně. Srbsko (Vučič) však striktně požaduje, aby se 87,1% vytěženého místního lithia zpracovalo přímo v Srbsku do formy baterií, (cca 3 575 000 baterií), a jen 12,9% se vyvezlo jako surovina ve formě polotovaru, (cca 525 000 baterií). Celkem tak Vučič požaduje v Srbsku vytvořit cca 2000 míst při těžbě lithia, a při jeho zpracování do polotovarové formy LCE, a dalších 5000 míst při výrobě baterií z LCE. Další místa si Vučič prosadil v automobilce Kragujevac, kde Stellantis zahájil v červenci 2024 výrobu elektromobilů na automatizované lince, kterou obsluhuje 1000 zaměstnanců. Cena vozu Fiat Grande Panda je však o 30% vyšší než srovnatelné čínské konkurence. Z hlediska letošních západních investic do výroby elektromobilů a lithiových baterií v Srbsku, (o čínských investicích v této balkánské zemi ani nemluvě), která má v budoucnu využívat zprovozněný důl na Lithium Jadar, (ne dříve než v roce 2028), je jasné, že Fiala opět zaspal, a žádné obdobné investice do ČR nepřitáhnul.
Žádné komentáře:
Okomentovat