Prvním bodem je rozpad ekonomického a měnového řádu. Ten se dle amerického miliardáře Dalia rozpadá protože je příliš mnoho dluhů, které ještě přílišným tempem přibývají a světové ekonomiky jsou na tomto dluhu založené. Tento dluh je dle něho neudržitelný, protože dlužníci, kteří již tak dluží příliš, dělají další dluhy, aby financovali své výstřelky, jako napříkald Spojené státy. A naopak, věřitelé jako Čína jsou závislí na exportu do těchto zadlužených zemí. Dalio říká, že je zde velký tlak na to, aby se tato nerovnováha nějakým způsobem vyrovnala, a to významně změní měnový řád.
„Je například zjevně neslučitelné, aby v deglobalizujícím se světě, v němž si hlavní hráči nemohou věřit, že je ostatní hlavní hráči neodříznou od zboží, které potřebují (což je americký problém), nebo že jim nezaplatí peníze, které jim dluží (což je čínský problém), existovala jak velká obchodní nerovnováha, tak velká kapitálová nerovnováha.
Je to důsledek toho, že tyto strany jsou v určitém typu války, v níž je soběstačnost prvořadá. Každý, kdo studoval historii, ví, že taková rizika za takových okolností opakovaně vedla ke stejným druhům problémů, jakých jsme svědky nyní. Starý měnový/ekonomický řád, v němž země jako Čína levně vyrábějí, prodávají Američanům a získávají americká dluhová aktiva a Američané si na tyto nákupy půjčují peníze od zemí jako Čína a vytvářejí obrovské dluhové závazky, se tedy bude muset změnit.
Tyto zjevně neudržitelné okolnosti jsou o to horší, že vedly ke zhoršení stavu americké výroby, což jednak vede k úbytku pracovních míst ve střední třídě v USA a jednak vyžaduje, aby Amerika dovážela potřebné zboží ze země, kterou stále více vnímá jako nepřítele. "V éře deglobalizace se tyto velké obchodní a kapitálové nerovnováhy, které odrážejí vzájemné obchodní a kapitálové propojení, budou muset tak či onak zmenšit," míní investor a správce hedgeového fondu a dodává, že by mělo být jasné, že americký státní dluh je neudržitelný, stejně jako tempo, jakým narůstá.
„Je zřejmé, že měnový řád se bude muset změnit velkým převratným způsobem, aby se všechny tyto nerovnováhy a excesy snížily, a my se nacházíme na počátku procesu jeho změny. To má obrovské důsledky pro kapitálový trh, který má obrovské ekonomické důsledky, do nichž se pustím jindy,“ doplnil Dalio. Washington chce vše vyřešit kryptokracií a válkou s Čínou, která smaže dluhy a opět srazí cenu pracovní síly v rekolonizovaných zemích s tichou podporou Ruska.
Žádné komentáře:
Okomentovat