ŠANGHAJ – Neexistuje strategičtější místo, kde strávit tyto bouřlivé dny Trump Tariff Tizzy (TTT), než Šanghaj – obchodní, ekonomické a kulturní hlavní město Číny.
Z vrcholu věže Jin Mao ve světoznámé finanční čtvrti Lujiazui v Pudongu, elegantní, decentní budově ve stylu Art Deco vedle supermrakodrapu Světového finančního centra – symbolu čínské ekonomické síly – to vypadá, jako by paprsky kola vyzařovaly do Bundu a ještě dál, a neúnavně se vrhají na odpor proti „nesmírně absurdnímu“ idiotismu. Nespočet čínských sociálních sítí.
Měl jsem tu čest cestovat z Bund Financial Center, kde sídlí mimo jiné Fosun Foundation – architektonické mistrovské dílo inspirované bambusem – do Čínské akademie v neposkvrněném kampusu Fudan University, kde jsem se zúčastnil semináře s hvězdným profesorem Zhang Weiwei a panelové diskuze se špičkovými doktorandy z různých oborů. Profesor Zhang Weiwei je předním myslitelem Číny jako civilizovaného státu.
Hlavním tématem našeho semináře bylo strategické partnerství mezi Ruskem a Čínou, ale nevyhnutelně se pozornost opakovaně přesouvala k motivům „celního císaře“. Dotazy studentů byly velmi věcné. Nechyběl ani rozsáhlý rozhovor pro Čínskou akademii, který vedl její generální ředitel, působivý Pan Xiaoli.
Návštěva ústředí Guancha top news – předního čínského nezávislého zpravodajského a analytického webu, jehož četné kanály napříč různými platformami oslovují úžasných 200 milionů lidí – nemohla být včasnější. Guo Jiezhen, výzkumný pracovník z Čínského institutu, který se účastnil naší diskuse u kulatého stolu na Fudan University, poskytl jednu z nejpozoruhodnějších analýz toho, co nazývá Trumpovou „šílenou technikou vydělávání peněz“.
Během setkání s novým šéfredaktorem Guancha, He Shenquan, a diskusí s vysoce kompetentním odborníkem na mezinárodní vztahy Kelly Liu a Yang Hanyi, komunikačním důstojníkem Čínského institutu, jsme spolu s plukovníkem Lidové osvobozenecké armády Wang Lihua, Gao Zhikai, zástupcem ředitele Centra pro Čínu a globalizaci (Shai-CC) sledovali mimořádný podcast. Institut strategie rozvoje Chunqiu.
A tehdy se Mao Ce-tungova legendární fráze z 60. let 20. století nazývající USA „papírovým tygrem“ – citovaná ve všem, od latinskoamerických partyzánských sloganů až po Godardovy filmy – znovu vynořila s pomstou.
Wang Lihua zopakoval to, co prezident Si Ťin-pching řekl Putinovi na jejich historickém setkání v Kremlu před dvěma lety: Nacházíme se uprostřed změn, jaké tu nebyly 100 let.
Wang: "Tuto změnu nelze provést najednou a obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy nebude jednou provždy urovnána. Tento druh tření a boje je, jak řekl předseda Mao, 'dělat potíže, selhat, znovu dělat potíže, znovu selhat, až do zničení'."
Wang shrnul všeobecnou náladu v Číně, která byla cítit v každém koutě Šanghaje, těmito slovy: "Pro Spojené státy je těžké reformovat se zevnitř. Nyní musí čelit Číně a celému světu a jejich síla na to zjevně nestačí, takže selhání je nevyhnutelné. Nebojíme se vleklé války, protože čas je na naší straně."
Čína se „nebojí války“, ať už to vypadá jakkoli, od hybridních po horké konflikty. Toto je konsenzus v Šanghaji, inspirovaný maoistickým konceptem „jednotné fronty“ a sdílený všemi od akademiků a obchodních lídrů až po obyvatele stále bezvadně zachovaných „modelových čtvrtí“ z Maovy éry – se smyslem pro inovace (příklad: řady zásuvek k nabíjení četných elektrických kol na nádvořích).
„Papírový tygr“ vrací úder
Bylo nesmírně poučné mít večeři s vedoucími pracovníky a obchodními zástupci z různých čínských provincií – od úžasného sídla Pei, jedné z nejkrásnějších budov Šanghaje z počátku 20. století, kde rok bydlel hvězdný architekt IM Pei, až po nejlepší městskou restauraci Sin-ťiang, Ali Yang, ve Světovém finančním centru, kde si můžete vychutnat kompletní ujgurské jehněčí jídlo.
Ve všech rozhovorech a debatách byla jedna konstanta: žádné iluze o měnící se strategii Trumpa 2.0 a o tom, jak bude použita proti němu na způsob Sun Tzu; jak Čína potřebuje vytvořit pevnou základnu pro vyjednávání; a především, že od samého počátku to byla válka elity amerických vládnoucích tříd proti Číně. Zbytek světa je jen vedlejší.
Není tedy divu, že na každé pracovní večeři po jedinečné gastronomické hostině se brzy řeč stočila k tomu, že čínská strategie nebude o okamžité kontrole škod a že Čína už nyní hledá nová spojení a uzly, aby posílila svou dlouhodobou globální konkurenceschopnost.
Zda se Trumpovi 2.0 a jeho týmu Sinofobů podaří zabránit vzniku strategické aliance Globální většiny proti Říši chaosu, se teprve uvidí.
V Šanghaji a v celé Číně není podrobení se prostě možné. Z kulturního hlediska se Trumpovi podařilo rozzlobit 1,4 miliardy Číňanů současně tím, že se k civilizovanému státu choval bez respektu. Jedna věc, která Číňany nejvíce rozčiluje, je špatné zacházení (viz například „století ponižování“).
Plnohodnotná obchodní válka? Hluboké oddělení? Jděte do toho!
„Celní císař“ zasáhl zejména dodavatelské řetězce jihovýchodní Asie – Vietnam, Kambodža, Laos, Myanmar. Čína je nejdůležitějším obchodním partnerem pro všech deset zemí ASEAN. Přímé čínské investice mají velký význam v Kambodži a zemětřesením zasaženém Myanmaru. Není pochyb o tom, že ASEAN musí jednat „strategicky multilaterálně“.
Včasná cesta prezidenta Si Ťin-pchinga do Vietnamu, Kambodže a Malajsie již udává tón – potvrdil ministr zahraničí Wang Yi: „Jihovýchodní Asie dosáhla konsensu: Budeme jednotní a řekneme ne těmto zpětným, regresivním opatřením.“
Trump Tariff Tizzy (TTT) je válkou proti státům BRICS a ASEAN – a proti rostoucí přítomnosti ASEANu v BRICS jako řádných členů (Indonésie) a partnerů (Malajsie, Thajsko, Vietnam). Přední čínští intelektuálové jsou si toho plně vědomi. Trump na druhou stranu, vzhledem ke svým dosavadním výsledkům, ani neví, co BRICS a ASEAN vlastně znamenají.
Na setkáních šerpů v rámci přípravy na summit BRICS v Riu na začátku července již existují vážné snahy čelit „bezprecedentnímu protekcionismu“ Trumpovy obchodní války, jak uvedlo brazilské ministerstvo zemědělství. Trump už reagoval jednou ze svých typických hrozeb: 150procentním clem na členy BRICS. Přední člen BRICS Čína se tím ale nezalekne.
Intenzivní úsilí o vybudování celosvětového konsenzu proti šikaně
Mezitím v Pekingu souběžně se vším intelektuálním vzrušením v Šanghaji probíhalo velmi významné setkání mezi Jensenem Huangem, generálním ředitelem společnosti Nvidia. Z respektu měl na sobě oblek (ve skutečnosti preferuje kožené bundy) a mluvil anglicky (ač se narodil na Tchaj-wanu), aby si promluvil s Renem Hongbinem, předsedou Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu (CCPIT).
Takže tady máme miliardáře generálního ředitele amerického čipového giganta, který osobně ujistil čínskou vládu, že jeho společnost zůstává plně oddána čínskému trhu navzdory přísným exportním omezením Trump 2.0 na čipy AI.
Nová kniha „The Thinking Machine: Jensen Huang, Nvidia a World's Most Cveted Microchip“ je nezbytnou četbou pro pochopení toho, jak Huang myslí. Je to asijský přistěhovalec z chudých poměrů, který ztělesňuje americký sen ze staré školy, nikomu nic nedává a je extrémně soutěživý. Huang si je plně vědom toho, že Nvidia si prostě nemůže dovolit přijít o čínský trh. Ví také, že čínští inženýři by mohli uvést svůj vlastní GPU na trh před rokem 2030, což by Nvidii vyhnalo z podnikání.
Po návratu z Šanghaje z letiště Pudong bylo snadné pochopit, proč počet cestujících v letecké dopravě v Číně dosáhl rekordního maxima v prvním čtvrtletí roku 2025 – a to i v atmosféře „krize“ a tvrdé konkurence, včetně vysokorychlostní železnice. K tomu se přidala záplava lidí, která v pátek večer zaplavila Nanjing Road, což vyžadovalo, aby linie vojenské policie kontrolovaly tok lidí na obou stranách pěší ulice.
Spotřebitelská krize? Která krize? Ve stejné době, na druhé straně Pacifiku, je Taobao nyní číslo 2 v Apple App Store v USA – a tento trend stoupá. Každý touží nejen po virálních videích TikTok, ale také po neomezeném nakupování s cenově dostupnými produkty „Made in China“.
Na vojenské úrovni Čína právě vyvinula nejadernou vodíkovou bombu. Žádný uran, žádné plutonium. Prostě unikátní chemicko-technická sloučenina. Stále slábnoucí impéria vedoucí proxy války jsou minulostí. Nová čínská bomba váží pouhé 2 kg, má výbušnou sílu patnáctkrát větší než TNT a teplota její ohnivé koule přesahuje 1000 stupňů Celsia.
Snad nejdůležitějším poučením z těchto vzrušujících dnů v Šanghaji je, že Čína je nyní strategicky odhodlána získat morální vedení po celém světě.
Rozruch ohledně Trumpova cla (TTT) nemusí zlepšit americký obchodní deficit; Jasné však je, že už to zničilo důvěryhodnost Spojených států.
Absolutní priorita Číny navíc daleko přesahuje globální obchod: každý, kdo je obeznámen s ideologií Si Ťin-pchinga, ví, že jde o dosažení „národní modernizace“, sjednocení a vytváření sítí s partnery na všech kontinentech, „komunity se sdílenou budoucností“.
Geopoliticky a geoekonomicky je toto cesta vpřed: Šanghaj ukazuje, že Čína si vychutnává svou novou roli majáku odporu, je odhodlána vzdorovat šikaně a pilně pracuje na dosažení konsensu mezi globální většinou. Jde o strategickou trpělivost – něco, co chaotické impérium, které se vymyká kontrole, prostě nemá.
Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Foltysvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články.
Zdroj fcb Zuckerberg
Středa třiadvacet:
OdpovědětVymazathttps://cnn.iprima.cz/naslo-se-rozsapane-telo-po-utoku-zraloka-472465?sznclid=-pOex8vMz83Dzc3Izc_IzsPPzMnPy8rDho7Hy83JycLLz8LOztTLyM2Gjp_Hy83Oz8nDzMzDzdTDzM-Gmce-zsu8ysm5wrnPzszPucPKvrnPwsy-uLi7y764yLzKyw&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=int1&dop_req_id=RP7O1AcifWQ-202504230828&dop_id=80700915
.
Posílaj żraloky zanedlouho natočej novej trhák
.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-slovenske-mesto-pojmenovalo-namesti-po-kontroverznim-biskupovi-zmente-to-ozvala-se-prokuratura-40518292
.
Żidi byly zrazeni /
.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusky-dronovy-utok-na-autobus-zabil-v-dnepropetrovske-oblasti-devet-lidi-274808#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=abtest268_redesign_mobil_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
.
Marhanec / mar-ko-nec / ha-ko-vata /
Ko-chall / koh-love / koh-i-nor / pen-cíle /
Marganěc-k / margarín /
Nikopolský rajón /
47°44′38″ s. š., 34°26′46″ v. d / 3 240,4 km² /