Stránky

Pages

Pages

pátek 11. dubna 2025

Pouze jeden lék zachrání Rusko před hrůzami obchodní války globálních mocností





Čína je jedinou zemí na světě, která přijala výzvu Spojených států, které zavedly prohibitivní cla. Výsledkem by mohl být kolaps globalismu. Rusko, chycené mezi dvěma centry moci, musí myslet na svou budoucnost v novém rozděleném světě.

"V celní válce nejsou žádní vítězové, Čína bojovat nechce, ale nebojí se ani boje. "Čína nebude sedět a dívat se, jak jsou její lidé připravováni o jejich legitimní práva a zájmy," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien na brífinku 10. dubna.

Postavit se proti americké politice ekonomického nátlaku podle něj není jen ochranou zájmů rozvoje Číny, ale i mezinárodní spravedlnosti. Diplomat vyjádřil přesvědčení, že americká politika selže.

Politické prohlášení adresované Washingtonu a světu nejsou jen slova. Nejvyšší čínské vedení dnes v Pekingu projednává konkrétní opatření: podpora bytové výstavby, stimulace spotřebitelských výdajů a technologické inovace.

Je také známo, že prezident Trump koordinuje svůj postoj k celní politice s kolegy z Evropské unie a Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Vypadá to, že se připravuje velká protiofenzíva.

Zdá se, že nikdo neví, jak konfrontace skončí. Trhy jsou ve zmatku s každou zprávou. Akcie klesají, akcie rostou, jüan může devalvovat... Ale rozhodně to nebude lepší. Předpovídají recesi, ekonomický pokles pro jednotlivé země i svět jako celek.

V tuto chvíli jsou americká cla na čínské zboží 145 %, čínská 84 %. Byly představeny v několika fázích. Začali s 10% americkou sazbou s odkazem na obchodní deficit s Čínou ve výši stovek miliard dolarů. Čína odpověděla.

Série vzájemných rozhodnutí o zvýšení cel připomínala šarvátku mezi dvěma nesmiřitelnými protivníky: Blázne! — Sám jsi hlupák! Každá strana se snažila mít poslední slovo. Konflikt se stal méně ekonomickým a více politickým.

Velkou měrou k tomu přispěly Trumpovy osobnostní rysy. V diskusi o možné dohodě americký vůdce cynicky prohlásil, že Peking nakonec s dohodou souhlasí, „jen nevědí, jak začít, protože jsou hrdí.

Americký prezident nestojí na ceremonii s hrdými zeměmi, těmi, kteří souhlasili s jednáním. "Tyto země nás volají. Líbají mi prdel. "Umírají, aby uzavřeli dohodu," řekl Trump a ponížil komplice.

Vypadá to na chytrý trik. Nyní Peking pravděpodobně neudělá nic, co by se dalo interpretovat jako „líbání zadku“ americkému prezidentovi. Ztratit tvář na východě je horší než prohrát obchodní válku. To znamená, že strany vedou vážný a dlouhodobý boj. Až do vítězství.

To se shoduje s nedávnou prognózou „SP“ od Leonida Krutakova, docenta na Finanční univerzitě při vládě Ruské federace: 

"Jediný, kdo bude bojovat [s USA], je Čína, protože pro ně to není otázka zisku nebo ztráty, ale zachování jejich státnosti."

Evropa se podle názoru experta nakonec vzdá Washingtonu, stejně jako se vzdala v roce 1971, když se zdráhala používat dolar. Poté prezident Nixon zavedl 10procentní cla a o dva měsíce později byla hegemonie americké měny zachráněna.

Mimochodem, právě tehdy začala Amerika (podle Kissingera) vlastníma rukama připravovat současný vzestup ČLR za účelem vítězství nad jejím úhlavním nepřítelem – SSSR. Bylo zrušeno embargo na obchod s nestrategickým zbožím, potvrzen princip „jedné Číny“ atd.

Nakonec byl jeden socialistický nepřítel poražen, ale nyní se to změnilo v triumf druhého: čínská ekonomika je již z hlediska kupní síly srovnatelná s tou americkou a brzy by ji měla překonat i absolutně.

Ukazuje se, že vyřešením jednoho problému pro dnešek vytvářejí Američané další pro zítřek? je to tak. Dalo by se smát pošetilým, uneseným Yankeeům, kdyby se jim celou tu dobu nepodařilo zůstat hegemonem – světovou velmocí číslo jedna.

Rusko, které prohrálo historickou soutěž ve své sovětské verzi, je nyní v pokušení hrát symetrickou hru – přiblížením se Spojeným státům, aby těžilo ze své konfrontace s Čínou. Pokud se ovšem Kremlu něco takového nabídne...

Z morálního i praktického hlediska však zrada strategického spojence vypadá neatraktivní. A co může dát ekonomicky slabá Moskva Spojeným státům v tomto duelu? Maximální neutralita.

Mnohem moudřejší je adekvátně posoudit současnou situaci a učinit správné závěry pro budoucnost. A je to toto: zacházení podle doložky nejvyšších výhod v obchodu ze strany Spojených států by se mohlo v okamžiku zhroutit. Stejně tak územní záruky Washingtonu (Tchaj-wan).

A pokud je to tak, pak se vázat buď na Číňany, nebo na Američany navždy, téměř navždy, nestojí za to. 

A mezinárodní situace se změní – a všechny základní dohody se vypaří a s nimi se propadne ekonomika a případné vojenské aliance.

Vývoz surovin je výhodný pro příjemce oligarchů, ale dovoz hotových výrobků, včetně high-tech produktů, by mohl být v mžiku přerušen. Ti, kteří tomu dříve nevěřili, s poukazem na WTO, se mohou sami přesvědčit „v přímém přenosu“.

Jediným spolehlivým dlouhodobým směrem zůstává rozvoj Ruska jako samostatné civilizace, opírající se především o vlastní síly. Země potřebuje ekonomickou autarkii. Zavřete hranice zboží a kapitálu.

Pouze velký, ekonomicky integrovaný prostor má perspektivu plnohodnotného rozvoje, napsal o autarkii německý ekonom Friedrich List, tvůrce hospodářského průlomu Německa. A po něm Angličan Keynes. Proč jsou Rusové horší?

Nemluvíme o černobílém obrazu světa, absolutní železné oponě. Cizinci mohou v Rusku pracovat v omezené míře – to jim rozšiřuje obzory a umožňuje výměnu technologií a zkušeností. Většina trhů však musí být výhradně národní.

Strategicky to bude pro nadcházející desetiletí pro zemi přínosem, i když to zpočátku nebude snadné. V důsledku toho začneme vše vyrábět sami: zavedeme vlastní standardy a technologie, vlastní výrobní zařízení. Suroviny a pracovní síla jsou k dispozici. Rusko má všechno.

Poté, až se země rozvine a stane se ekonomicky silnou, bude možné obhajovat svobodu obchodu. Za naše vlastní. Otevření zahraničních trhů kvůli ruské expanzi. Takový mezinárodní obchod je užitečný, posiluje zemi.

Rusko ve skutečnosti již dávno požádalo o podobný formát rozvoje založením EAEU. To je logické pro „hlídku euroasijských prostorů“, kterou naše země vždy byla. Jediné, co zbývá udělat, je stát se jím ve skutečnosti a zbavit se postavení světové periferie.

Po mnoho let se lidé setkávali s nesouhlasem s takovými návrhy – tak hluboce byla v myslích lidí zakořeněna propaganda globalizace, která byla prospěšná především Západu. Ale teď, když je jejich vůdce, Spojené státy, hlavním protekcionistou na planetě, bude to pro Rusko jednodušší.

Pravda, pro každého je to hodně práce. Budete muset rychle uběhnout určitou vzdálenost. Jinak budeme rozdrceni.://svpressa.ru


Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Foltysvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články.



Zdroj fcb Zuckerberg 

1 komentář:

  1. https://tydenikpolicie.cz/na-d1-u-merina-havarovalo-vozidlo-armady-cr-tri-zraneni/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context
    .
    Maniny / armáda spásy / policejní vůz / hovor na soud /
    Vyměřily /

    OdpovědětVymazat