Stránky

Pages

Pages

úterý 8. dubna 2025

Problematika tarifů





Kontroverze o clech je podbarvena těmi nejděsivějšími možnými způsoby, protože demokraté, média a vládnoucí establishment se chtějí Trumpa zbavit. Je také důležité pochopit, že cla nejsou jediným způsobem, jak omezit dovoz. Existují i jiné prostředky, například kvóty. Kvóty na dovoz japonských aut do USA byly součástí záchranného programu pro americké výrobce automobilů vyjednaného v posledním roce Carterovy administrativy.


Pokusím se problém uvést do správné perspektivy. Trumpovým záměrem, alespoň v současné době, není institucionalizovat celní režim. Trump používá cla jako hrozbu k zajištění dohod, které jsou podle něj v zájmu Ameriky. Dosud 50 zemí podle zpráv souhlasilo se zrušením svých cel na americké zboží. Zdá se, že zeměmi, které reagují agresivně, jsou Čína a naši evropští spojenci. Včera jsem vysvětlil, jak mohl Trump svůj úkol splnit lépe. Nicméně, jak řekl ministr obchodu, neočekává se, že Trumpova cla překročí několik týdnů nebo měsíců vyjednávání. 


Během této doby může dojít k přerušení dodávek. Trump si je zjevně vědom a vydal 11stránkový dodatek, který osvobozuje všechny druhy dovážených položek, které američtí výrobci vyžadují, aby mohli pokračovat ve své činnosti. Ať už dojde k jakémukoli narušení, mělo by být malé ve srovnání s přerušením dodávek Covid, což je základní příčina současné inflace. Narušení Covidu bylo zbytečné a kontraproduktivní. Narušení tarifů, pokud k němu dojde, jsou náklady na vytvoření spravedlivého a jednotného obchodního systému.


Trump tedy není svévolný ani nezuří, aby zničil mezinárodní obchod. Jednání o tarifech, zvláště s tolika zeměmi a produkty, mohou trvat roky. Trump by si mohl myslet, že má jen dva roky na to, aby něco udělal, než demokraté ukradnou volby v polovině období a zastaví jeho obnovu Ameriky.


Prezident Trump hovořil o clech v širším a mnohem důležitějším kontextu. Po většinu americké historie až do první světové války byly příjmy z cel zdrojem vládních příjmů. Daň z příjmu byla protiústavní a porušení svobody. Definice svobodné osoby je osoba, která vlastní svou vlastní práci. Otrok nevlastní svou vlastní práci a nevolník vlastní pouze část své práce. Osoba, která musí platit daň z příjmu, nevlastní tu část své práce, kterou musí poskytnout vládě, aby se vyhnula uvěznění. Rozdíl mezi středověkým nevolníkem a americkým daňovým poplatníkem je ten, že nevolník zaplatil daň v naturáliích podle odpracovaných hodin a Američan platí daň v penězích jako procento svého příjmu.


Klasičtí ekonomové, skuteční ekonomové na rozdíl od těch dnešních falešných, chápali, že výrobní faktory – práce a kapitál – by neměly být zdaněny, protože dodávka obou do ekonomiky se zdaněním snižuje. Na tomto principu je založena ekonomika na straně nabídky. Tedy jeho důraz na snížení mezních sazeb zdanění. Snížení nabídky výrobních faktorů snižuje tempo hospodářského růstu a národní důchod. Století, kdy americká ekonomika pracovala na dani z příjmu, nás stálo podstatně ušlý příjem. Klasičtí ekonomové říkali, že zdanění by mělo dopadat na spotřebu, nikoli na výrobní faktory.  


Tradičně dováženým zbožím jsou hotové výrobky – německá auta, francouzská vína a parfémy. Zboží za vysoké ceny je pro bohaté, takže cla dopadají na bohaté. Dělnická třída si na vozy Porsche a šampaňské Clicquot nedá dopustit. Zhruba 30 let však velká část našeho dovozu sestávala z offshorové produkce amerických firem. Když například Apple přiveze své produkty vyrobené v Číně do USA k uvedení na trh, přijdou jako dovoz a zhorší obchodní deficit USA. Namísto bití do Číny by Trump měl svolat americké korporace, které offshore svou produkci pro americké trhy, na konferenci v Bílém domě a upozornit je na důsledky jejich politiky: úbytek americké střední třídy, ztrátu daňového základu, upadající infrastrukturu a ztrátu populace v bývalých výrobních městech Ameriky, tlak na městské a státní penzijní systémy, tlak na nižší ratingy komunálních dluhopisů. Trump by se měl zeptat vedoucích pracovníků, zda nezašli příliš daleko v maximalizaci zisků, z nichž těžili relativně málo na úkor mnoha, a co si myslí, že by s tím měli dělat. Kapitalismus přestává sloužit obecnému zájmu, když odděluje Američany od příjmů spojených s výrobou zboží a služeb, které spotřebovávají.


Trump mluvil o návratu k clům jako zdroji vládních příjmů a o upuštění od daně z příjmu. To je v souladu se správnou ekonomikou a svobodou. Taková změna by byla možná nejdůležitější reformou v americké historii.


Bylo by obtížné dosáhnout reformy, protože zasahují ideologické, nikoli ekonomické úvahy. Zdanění bohatých se stalo agendou masové demokracie. Zdanění bohatých nebylo považováno za trestání člověka za úspěch. Úspěšný člověk byl vylíčen jako člověk, který zbohatl vykořisťováním práce. Vzhledem k tomu, že jmění bylo „ukradeno“ vykořisťováním práce nebo bylo výsledkem vládní preference či zákonného privilegia, bylo zdanění příjmu vnímáno jako nástroj spravedlnosti. Dnes je to tak jistě vnímáno liberály/levicí a Demokratickou stranou.


Vzhledem k tomu, že daň z příjmu je pro liberály/levici emocionálně uspokojivá, uvízli jsme u pomalejšího ekonomického růstu a nižšího národního důchodu.


Je znepokojivé, že liberální/levicová agenda učinila americkou politiku tak vysoce stranickou. To, co dnes vidíme, je doslova nenávist k Trumpovi, republikánům, konzervativcům a bílým heterosexuálům ze strany liberálů/levice. Nenávist dělá demokracii nefunkční. Politika nemůže fungovat, protože každá strana má v úmyslu zničit jakýkoli úspěch druhé strany. Když demokracie přestává fungovat, stává se diktatura prostředkem vládnutí. Program liberálů/levice předělat Ameriku zničením jejích kořenů a přetavením do jiného druhu společnosti znamená smrt demokracie a vzestup diktatury. To je náš skutečný problém.

Zdroj IPE 



Žádné komentáře:

Okomentovat