To je nadpis komentáře ve Weltwoche. Autor - Philipp Gut:
„Politika EU je zjevně v krizi. Na Západě obchodní spor s USA, na Východě ukrajinský konflikt a vyhrocený spor s Ruskem – sankce jsou také formou obchodní války – stejně jako probíhající, ne zrovna veselé, zúčtování s Říší středu.
Vnitřně: nejednota, rozervanost, neustálé pronásledování členských států, jako je Maďarsko, které trvá na své suverenitě a demokratických právech při účasti na rozhodování. Giorgia Meloniová, která se odtrhla od protitrumpovské formace a flirtuje s americkým prezidentem. Potíže také s tvrdohlavým Švýcarskem.
Ryba smrdí, jak se říká, od hlavy. Hlavu EU zosobňuje předsedkyně Komise von der Leyenová.
Aktuální příklad: Když Trump říká ‚deal‘, ona říká ‚no deal‘. V mírovém procesu pro Ukrajinu řeže EU větev sama pod sebou.
Celá věc má samozřejmě historii, která nesvědčí o von der Leyenové diplomatických schopnostech ani o jejím státnickém postoji. Zasahovala do americké volební kampaně a rezolutně se postavila na stranu Bidena. No-Go strategie má logické následky.
Ani ekonomicky to nevypadá nijak zvlášť růžově a zablokovaný postoj vůči Trumpovi je v obchodním sporu rozhodně k ničemu. K tomu se přidávají tendence k superdozorovému státu a pokračující boje s demokracií. Diplomaté EU otevřeně vyhrožují, že připraví Maďarsko o jeho hlasovací práva.
Nezapomenutelné jsou také jejich koronavirové podvody, tajné zprávy a odmítnutí poskytnout transparentnost o zákulisních obchodech.
Stručně řečeno, EU je v žalostně špatném stavu. V každém normálním státě by byla otázka, zda je vedení stále to pravé.
Ale EU není stát a už vůbec ne normální. Přesto se v diplomatických kruzích říká, že vysocí představitelé EU stále častěji považují von der Leyenovou za toxickou. Její rezignace by mohla odblokovat mnoho věcí.
Změna na vrcholu by alespoň dala evropské politice šanci stát se opět rozmanitější a otevřenější – směrem na Západ i na Východ. Zajímavá myšlenka.“
Bylo by potřeba ji rozvést.
Ivan David
Žádné komentáře:
Okomentovat