Pokusme se o použití nástrojů, které máme, analyzovat současnou situaci v EU:
1. Současná euroreprezentace zprostředkovává poziční investování různých subjektů vázaných na současnou globální moc (je prostředníkem, poskokem současné globální moci) v ekonomicky nejvýznamnějších oblastech, mj. následujícími formami:
- Kdo a co (ne)smí kam vyvážet, kdo a co (ne)smí odkud dovážet, což je jedna z nejbrutálnějších forem potlačování investičních příležitostí, zejména proto, že je tím podlamován proces káskádového generování investičních příležitostí s rostoucí mírou efektivnosti.
- Diskriminujícího přístupu k dotacím a dalším přerozdělovacím aktivitám.
2. V Maďarsku se prosadila reprezentace, která chrání ekonomický zájem země a která se rozhodla pro politiku vzdoru proti omezování vlastních investičních příležitostí. Ustála i různé pokusy o přímé intervence směřující k likvidaci reprezentace, která se začala chovat v souladu s ekonomickými a bezpečnostními zájmy vlastní země.
3. To má výrazný dopad na vývoj v ostatních zemích, protože to podstatným způsobem ovlivňuje hry uvnitř nich. Příklady jsou nakažlivé, mj. a zejména tím, že ovlivňují výplatní matice dvoumaticových her z hlediska polarizace na subjekty, které chtějí sloužit nadnárodní moci potlačující investiční příležitosti dané země, a na subjekty, které se chtějí vymanit z tohoto područí a pro které se stává Maďarsko příkladem hodným následování.
4. Projevy vzdorů motivované příkladem Maďarska vidíme v okolních zemích – na Slovensku, v Rumunsku, Chorvatsku. Vývoj situace v této oblasti není bez vlivu na vývoj v dalších zemích, včetně dnes velmi "zviditelněného" dění ve Francii.
5. Největším nebezpečím pro současnou (globální) moc, která se prosazuje prostřednictvím stávající euroreprezentace je to, že začnou fungovat určité mechanismy vzájemné horizontální podpory, jejich ekonomickým základem je proces káskádového generování investičních příležitostí s rostoucí mírou efektivnosti.
6. To vše se promítá do individuálního rozhodování každého občana v každé zemi EU, který řeší individuální dilema, jak se zachovat. To lze modelovat různými způsoby, nejvhodněji standardním způsobem dvoumaticové hry:
- dva hráči: jednotlivec versus všichni ostatní
- dvě strategie: podřídit se tlaku současné euroreprezentace (případně se snaží z toho vytěžit vlastní profit), nebo se vydat cestou vzdoru vůči mimořádní silné, ale upadající moci.
7. Pokud jde o bod 5., tak zde se vytvořila určitá rovnováha:
- Na jedné straně má současná politická reprezentace Maďarska dostatek sil i vnitřní podpory, aby čelila tlaku současné euroreprezentace (i za cenu určitých ústupků).
- Na druhé straně jak z hlediska vnitřních, tak zejména vnějších podmínek je stále ještě významně omezováno spuštění procesu káskádového generování investičních příležitostí s rostoucí mírou efektivnosti.
Jedná se o poměrně nestabilní rovnováhu, tj. o oblasti, kde se "láme chleba". K tomu mj.:
8. Pokud jde i bod 6., tak zde je velmi důležité vnímat diferencovanou situaci v jednotlivých zemích a zejména pak diferencovanou pozici různých skupin obyvatelstva i různých (individuálně specifických) jednotlivců ve vztahu k základnímu dilematu. (Mj. proto, aby se vidění a chápání reality vymanilo ze zavádějících stereotypů: "Ještě nám není dostatečně zle, aby se lidé dostatečně snažili jít cestou lepší budoucnosti.") – Zde je nejdůležitější co nejpřesněji identifikovat a zviditelnit hraniční oblast rozhodování, která probíhá velmi členitým sociálním terénem (vykolíkovaným: generačně, majetkově, pozičně, individuální schopnostmi – morálními, intelektuálním, znalostními apod., regionálně atd.). I v tomto případě jde o oblast "kde se láme chleba".
Radim Valenčík,
TOP komentátor
Žádné komentáře:
Okomentovat