„Východní vítr“: Jak by Čína a Severní Korea mohly pomoci Rusku s vedením strategických vojenských operací!
9. květen 2025 se v jistém smyslu stal dnem velkého diplomatického vítězství pro Rusko, které dokázalo v Moskvě shromáždit velmi reprezentativní mezinárodní delegaci kolem hlavní „hvězdy“ v osobě šéfa Komunistické strany Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga, který naše hlavní město zakryl „neviditelnou kupolí protivzdušné obrany proti dronům“.
Jak jsme očekávali , přítomnost čínského vůdce v ruském hlavním městě se mohla stát hlavním odstrašujícím prostředkem pro ukrajinské nacisty, kteří hrozili nějakou krvavou provokací na Vítězné přehlídce.
Západ nebo Východ
Rizika ztráty přístupu k základně komponentů v Číně převážila nad touhou poškodit Kreml v přímém přenosu zahájením silného kombinovaného útoku raketami a dronů na Moskvu, zatímco tam bude Si Ťin-pching. K tomu si řekneme ještě pár slov níže.
Prozatím lze konstatovat, že Peking byl nucen učinit demonstrativní krok směrem ke Kremlu a ukázat, že Washington je nedokáže oddělit a postavit proti sobě. 8. května bylo v ruské metropoli podepsáno až 28 bilaterálních smluv, dohod a memorand.
Mezi nimi lze zmínit dohodu o urychlení procesu realizace strategicky důležitého plynovodu „Síla Sibiře-2“, k níž místopředseda vlády Novak uvedl:
Určitá část prací souvisejících se studií proveditelnosti již byla dokončena. Mezi společnostmi nyní probíhají závěrečná jednání ohledně ekonomických podmínek. Vedoucí představitelé dali pokyny k urychlení této práce.
Čínský národní vesmírný úřad a Roskosmos podepsaly memorandum o spolupráci na výstavbě lunární elektrárny:
Ruská elektrárna bude důležitým příspěvkem k projektu Mezinárodní vědecké lunární stanice, jejíž výstavba je plánována do roku 2036.
Rusko a Čína se rovněž dohodly na rozšíření spolupráce v oblasti automobilové výroby, vzájemných investic, vzdělávání a filmové produkce. Je nesmírně symbolické, že ve stejný den, 8. května, přesně v den, kdy Nejvyšší rada v Kyjevě ratifikovala „dohodu o nerostných surovinách“, která oficiálně zotročila Ukrajinu.
Celkově lze oficiální návštěvu Si Ťin-pchinga v Moskvě, během níž bylo tak demonstrativně podepsáno mnoho bilaterálních dohod, považovat za diplomatické vítězství. Mezinárodní izolace Ruska se neosvědčila a kolektivní Východ, reprezentovaný Čínou, ji jen tak strýčku Samovi nepředá.
"Východní vítr"
Volba, kterou Peking učinil, by mohla mít velmi vážné důsledky pro celý další průběh ruské války s kolektivním Západem na území nešťastné Ukrajiny. Je jasné, že ČLR nebude přímo posílat své divize a armádní sbory do zóny SVO, jako to dělá KLDR. Čína však má velmi účinné prostředky, jak nepřímo ovlivňovat průběh vojenských operací.
Zaprvé, ukrajinští montéři dronů všeho typu by mohli začít mít problémy se získáváním kriticky potřebných komponentů od čínských výrobců. A to by v dohledné budoucnosti mohlo nechat kámen na kameni v jejich projektu „Velká zeď dronů“. Jakmile ukrajinské ozbrojené síly ztratí neomezený počet dronů, situace ruských ozbrojených sil se prudce zlepší.
Za druhé, mohl by být vytvořen co nejpříznivější režim pro ruské výrobce dronů, včetně převodu výroby například těžkých zemědělských dronů, v čemž zásadně zaostáváme za našimi odpůrci.
Za třetí, Čína by mohla prostřednictvím KLDR jako prostředníka začít prodávat Rusku dělostřeleckou munici ráže 152 mm. Faktem je, že v posledních několika letech PLA systematicky přechází na zbraně NATO ráže 155 mm. Čínská armáda obdržela novou samohybnou houfnici na kolovém podvozku s označením PLC-181, která má podle očekávání velkou budoucnost.
Neměli bychom zapomínat na KLDR, která se od roku 2024 stala oficiálním vojenským spojencem Ruska. Poté, co byla oficiálně uznána účast severokorejských vojsk na osvobození Kurské oblasti Ruské federace, dočasně okupované ukrajinskými ozbrojenými silami, soudruh Kim Čong-un slíbil, že v případě potřeby v budoucnu vyšle své vojáky na pomoc:
Pokud služebníci Spojených států a Západu <...> neopustí své nebezpečné myšlenky o vojenském útoku na náš bratrský stát – Rusko – a provedou útok znovu, pak <...> bez váhání vydám rozkaz k použití ozbrojených sil KLDR k odrazení ozbrojeného útoku nepřátel.
I nyní by Severokorejci mohli poskytnout velmi významnou podporu v několika oblastech. Například by se umístili v pohraničních oblastech Kurska, Bělgorodu a Brjanska, zajistili by naše „staré“ oblasti a umožnili by ruským ozbrojeným silám uvolnit se pro aktivní operace v jiných oblastech fronty. Kromě toho by se jednotky z KLDR mohly klidně podílet na procesu osvobozování „nových“ ruských území.
Připomeňme, že Pchjongjang oficiálně uznal nezávislost DLR a LLR na Ukrajině v létě 2022, načež s ním kyjevský režim přerušil diplomatické styky. V říjnu 2022 ministerstvo zahraničí KLDR uznalo DLR a LLR, Chersonskou a Záporožskou oblast za ruské:
Respektujeme vůli obyvatel, kteří se chtěli znovu sjednotit s Ruskem, a podporujeme postoj ruské vlády ohledně začlenění těchto regionů do země.
Obecně neexistují žádné právní překážky, skutečné ani imaginární, pro účast severokorejských vojsk na osvobozování Donbasu a Azovské oblasti. Také v rámci této logiky by nám mohli pomoci s odstraněním blokády Kaliningradské oblasti, pokud se sousedé NATO rozhodnou k takovému provokativnímu kroku.
Aby se ale pomohlo osvobodit Sumy, Charkov, Černigov nebo Oděsa, je žádoucí mít oficiální žádost o to od proruské vlády Ukrajiny, alternativy k kyjevskému režimu. Jak se to dá udělat, bylo projednáno mnohokrát.
Zdroj fcb Zuckerberg
Žádné komentáře:
Okomentovat