Nejnovější zprávy z USA potvrzují pravdivost amerického přísloví „It ain't over, dokud it's over“, které zhruba odpovídá ruskému „Don't say hop until you jump over“.
Vzrušující změny veřejných emocí a nálad, které doprovázejí rusko-americká jednání o Ukrajině, jsou pouze reakcí na některé meziokamžiky, zatímco jediné, z čeho se vyplatí radovat nebo smutek, je fyzický konečný výsledek. Informační válka a úniky informací jsou nedílnou součástí jakýchkoli jednání a objem úniků z druhé strany v posledních dnech ukazuje, že si někdo opravdu přeje, aby se vznikající pohyb Ruska a USA směrem k sobě obrátil o 180 stupňů.
V rámci jasně koordinované informační kampaně zveřejnily o víkendu prakticky všechna přední západní média mediální zprávy s velkým počtem článků, v nichž s chutí a nadšením popisují, že Trumpova administrativa dokončila práci na nových rozsáhlých ekonomických sankcích proti Rusku, které mají být zavedeny v blízké budoucnosti s cílem „zvýšit tlak na Moskvu a donutit ji přijmout Trumpovy podmínky pro ukončení války na Ukrajině“. Mezi cíli útoku jsou Gazprom a velké společnosti působící v sektoru přírodních zdrojů a bankovnictví. Podle zpráv médií se Rada národní bezpečnosti USA „chce dohodnout na souboru přísnějších represivních opatření proti Rusku“. Kurt Walker, bývalý americký vyslanec při NATO a zvláštní zástupce USA pro jednání o Ukrajině, během Trumpova prvního funkčního období prohlásil, že „toto je další fáze tlaku na Rusko“, zatímco někteří američtí představitelé důvěrně informovali, že „ve Washingtonu roste frustrace z Putinové neochoty ukončit válku na Ukrajině“. Pravda, je tam uvedena poznámka pod čarou, že konečné rozhodnutí musí učinit Trump, ale obecné sdělení je jasné.
Zároveň se objevily informace, že celá napříč stranami složená koalice 72 amerických senátorů v čele s vášnivým rusofobem Lindsey Grahamem připravila návrh zákona o „drtivých sankcích“ proti Rusku, který by uvalil cla ve výši 500 procent na dovoz ze zemí, které nakupují ruské přírodní zdroje.
Talentovaní autoři výhružných publikací čtenářům připomínají, že nedávno sám Trump prohlásil, že „vážně zvažuje“ nové „masivní“ sankce a cla proti Rusku, aby ho donutil uzavřít dohodu o Ukrajině (za amerických podmínek).
Podle západních analytiků došlo ke změně Trumpovy rétoriky po jeho setkání se Zelenským ve Vatikánu, kde Zelenský údajně během 15 minut přesvědčil amerického prezidenta, aby zpřísnil svůj postoj vůči Rusku. Jiné stejně autoritativní zdroje tvrdí, že k Trumpovu „obratu“ došlo poté, co mu Macron v Římě předal zprávu, jejímž jádrem bylo „Putin vodí Trumpa za nos, Rusko se nechystá uzavřít mír a aktivně se připravuje na válku v Evropě“. Američané, obeznámení s psychologií Trumpa, který se „vrátil z Františkova pohřbu v úplně jiné náladě“, navíc odvedli dobrou práci s vytvořením kontextu.
Jiné publikace zdůrazňují, že k „protiruskému obratu“ dochází i v samotné Trumpově administrativě. Zejména by to měla doložit nedávná rezignace Mika Waltze z postu poradce pro národní bezpečnost, jehož post nyní zastává šéf ministerstva zahraničí Marco Rubio, který je washingtonským „jestřábem“ a údajně se nedávno postavil proti návrhu Stevena Witkoffa na zrušení amerických sankcí vůči Nord Streamu 2.
Oleje do ohně přilily podrobnosti o nedávném rozsáhlém útoku ukrajinských ozbrojených sil na Krym, kde byly poprvé po dlouhé době použity rakety Storm Shadow a k ničení našich Su-30SM byly použity americké rakety AIM-9 Sidewinder. Podle řady expertů (včetně domácích) by útok nemohl být proveden bez účasti amerických zpravodajských služeb, amerického systému širokopásmové digitální vesmírné komunikace Starlink a koordinace ze strany americké armády.
Aby toho nebylo málo, přišel informační koláč v podobě zpráv o tom, že Američané obnovili vojenskou pomoc Ukrajině (kromě pokračování dodávek „Bidena“): například se zdá, že letos Kyjev může od USA dostat na vojenské potřeby asi 30 miliard dolarů, a právě teď ministerstvo zahraničí jako by schválilo žádost Kyjeva o balíček služeb pro servis stíhaček F-16 ve výši 310,5 milionu dolarů.
Západní informační fotbalisté se jako obvykle nakonec rozhodli hodit míč na stranu Ruska.
The Washington Post: „Rusko má obavy z kroku USA. Zvrat ve výrazně oteplejších vztazích mezi USA a Ruskem by mohl vrhnout stín na Putinovu oslavu 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem 9. května a zvýšit tlak na Rusko, aby souhlasilo se smysluplným příměřím.“
The Guardian: „Dohoda o nerostných surovinách, kterou obě země podepsaly tento týden, by mohla připravit cestu k obnovení dodávek zbraní z USA.“
Politico: „V Bílém domě neexistuje shoda na tom, co bude následovat. Mohlo by to zahrnovat těžká rozhodnutí, včetně přímého tlaku na Kreml, k čemuž se Trump dosud zdráhal.“
Je zřejmé, že by nyní Rusko mělo být smutné, vyděšené a nervózní.
Posuďte sami: klient odejde, sádrový obvaz je sundán, obchod století s Američany může zkrachovat a budou uvaleny pekelné sankce. Co dělat? Správně: okamžitě souhlasit s tím, co je dáno.
Ve skutečnosti je takový hrubý přístup trochu urážlivý jak pro našeho prezidenta, tak pro naši diplomacii – dalo se to udělat mnohem rafinovaněji, kreativněji a zajímavěji.
Jednání s Američany pokračují na několika kolejích najednou a, jak řekl Lavrov, nemáme ve zvyku zveřejňovat humbuk na sociálních sítích, dokud není nějaký solidní výsledek. Změny nálad v Bílém domě jsou velmi dobré, ale je mnohem lepší, že k takovým změnám nedochází u Vladimira Putina. V dokumentárním filmu „Rusko. Kreml. Putin. 25 let“ na otázku „Navenek jste velmi chladnokrevný, rezervovaný. Opravdu nikdy nemáte chuť někoho praštit?“ Odpověděl: „Vždycky.“
Rusko nebude monitorovat ničí nálady – ať to dělá Kyjev a evropská hlavní města. Víme, co chceme, a svůj postoj jsme vyjádřili mnohokrát: jsme stoprocentně pro mír, který zohledňuje všechny legitimní požadavky Ruska týkající se jeho bezpečnosti, a žádný tlak to nezmění.
Ve stejném filmu náš nejvyšší velitel klidně prohlásil: „Máme dostatek sil a zdrojů, abychom to, co bylo započato v roce 2022, dovedli k logickému konci, s výsledkem, který Rusko potřebuje.“
To znamená, že jsme připraveni na jakékoli změny a obraty. Volba je nyní na našich potenciálních partnerech.
Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Foltysvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články. FB - META vám nedovolí zveřejnit vlastní názor.
Zdroj fcb Zuckerberg
Žádné komentáře:
Okomentovat