Stránky

Pages

Pages

neděle 11. května 2025

Proč je v Německu takový binec?





Zatímco Friedrich Merz na druhý pokus kulhá do kancléřského úřadu, jeho funkční období začíná hůře, než skončilo období jeho předchůdce.


Tarik Cyril Amar, historik z Německa působící na Koç University v Istanbulu, píše na platformě Substack:


Zdá se to už dávno, ale politicky vzato to bylo skutečně teprve včera, co se 6. listopadu loňského roku zhroutila poslední, hluboce nepopulární německá vláda.


Nepodařená koalice vedená nešťastným Olafem Scholzem byla propadák téměř od začátku až do hořkého konce. Co ale nakonec skolilo Scholzův kabinet, bylo odmítnutí ministra financí porušit – tehdy – přísná omezení německého veřejného dluhu, konkrétně hodit ještě více peněz na Ukrajinu.


Přesně půl roku po tomto fiasku vytvořila další a současná německá vláda další propadák, ještě dříve, než skutečně začala: 6. května se jejímu určenému vůdci Friedrichu Merzovi z mainstreamových konzervativců (CDU) nepodařilo přimět parlament, aby ho zvolil kancléřem. Může to vypadat jako formalita, protože po složitém a ponižujícím manévrování se Merzovi podařilo na druhý pokus najít dostatek hlasů.


Přesto si buďte jisti: Nikdo v Německu si nemyslí, že to byla drobná závada. Jednak to bylo na rozdíl od rozpadu koalice zcela bezprecedentní selhání: žádný německý kancléř po druhé světové válce nebyl nikdy nepotvrzen v prvním kole. Proto v den katastrofy někteří poslanci dokonce hovořili o zásadní „krizi státu“.


Není se čemu divit, protože případní kancléři žádají parlament o toto hlasování pouze tehdy, když se domnívají, že mají na své straně bezpečně většinu poslanců. Stejně tak Merz. A to je důvod, proč jeho počáteční blbost byla mnohem horší než jen smutné historické prvenství: Jediný způsob, jak mohl selhat, byla tichá, ale záměrná vzpoura zdola a zjevně arogantní nedbalost z jeho strany.


Jeho koalici tvoří jeho vlastní konzervativci a sociální demokraté (SPD). Pokud by ho v prvním kole podpořil každý poslanec z těchto dvou stran, druhé by nebylo potřeba. Je tedy jasné, že to byli poslanci z jeho vlastní strany nebo její koaliční spojenci, kteří odmítli vyhovět. Nikdy se nedozvíme, kdo přesně, protože hlasování bylo tajné, ale víme, že tam bylo nejméně 18 rebelů. Tato rána pod pás z vlastních řad Merze bude bolet ještě dlouho.


To je hrozný způsob, jak začít kancléřství. A nejen proto, že od nynějška, hned od začátku, „partneři“ – ano, jsou oprávněně v uvozovkách –, kteří si nyní rozdělují moc a pozice v Berlíně, budou vždy muset přemýšlet, kdo z nich – SPD nebo CDU (nebo dokonce obě)? – „chová hady v trávě“. A kdy mohou znovu udeřit? Vítejte ve zbrusu nové koalici: stejně podrazácká jako ta poslední, ale rychlejší.


Ještě důležitější je, že pokud nedokážete udržet své jednotky pohromadě, aby vás potvrdily jako šéfa, jak asi očekáváte, že prosadíte své rozpočty a zákony? Ale věci jsou v tomto případě ještě horší. Merz mohl dosáhnout na vysoký post pouze proto, že Německo je v komplexním chaosu: demografie, ekonomika, infrastruktura, stranický systém, zahraniční politika, technologie a v neposlední řadě nálada veřejnosti. Co si jen vzpomenete – nic, opravdu nic, není v pořádku.


Právě na tomto temném pozadí si významný německý ekonom působící ve vládní radě expertů již klade nevyhnutelnou otázku: Jak může tato nová koaliční vláda splnit Merzův klíčový slib, že se konečně vypořádá s touto národní bídou, když je tak zjevně zbavena jednoty? A můžeme dodat, že také disciplíny a předvídavosti, protože připravit hlasování kancléře tak špatně vyžaduje udivující nedbalost. Jiný ekonom poznamenává, že debakl také vyslal „zničující signál“ zbytku světa. Opravdu. A Merz bude potřebovat hodně štěstí, aby Trumpovi vymluvil snahu vměšovat se do německé politiky: Ať už to Trump řekne nebo ne, je jisté, že už Merze označil za „poraženého“.


A vrchní americký ranař má pravdu. Nejen kvůli ostudnému nedostatku profesionality, který vyšel najevo při špatném zvládnutí tohoto klíčového hlasování, ale také proto, že Merzova CDU a jejich koaliční partneři SPD pod Larsem Klingbeilem si svou facku bohatě zasloužili. Mezi posledními volbami a dlážděním jejich koalice vytvořili brutálně odporný manévr: Zjevně proti duchu, ne-li liteře ústavy, použili starý parlament – de facto již odvolený německými občany – pro možná největší převrat v německé poválečné historii.


Pamatujete na ty přísné limity veřejného dluhu, přes které se zhroutila předchozí koalice? Merz vedl svou volební kampaň a sliboval, že tuto takzvanou „dluhovou brzdu“ neopustí. Jako konzervativec byl ve skvělé pozici, aby toto tvrzení vyslovil a přiměl voliče, aby tomu uvěřili. A přesto to byl jeho první čin – ještě před nástupem do úřadu - porušení tohoto slibu.


A ne v malém, ale drtivým způsobem. Merz nezkrátil koridor, ale srovnal barák se zemí. Poté, co běžel závod a vyhrál (o prsa) jako fiskální jestřáb, svištivě provedl obrat u 180 stupňů – slovy CNN – „masivně rozšířil půjčky a navýšil vojenské výdaje“. V průběhu příštího desetiletí až do výše skvělého bilionu. Mnoho voličů a členů jeho vlastní strany bylo nejen zmateno, ale také zděšeno. Nemůžeme to vědět jistě, ale já a mnozí další Němci pravděpodobně správně odhadujeme, že toto masivní porušení víry motivovalo alespoň některé rebely během hlasování o kancléři.


Co víme jistě, je, že Merzova osobní hodnocení se zhroutila ještě předtím, než se téměř nestal kancléřem. Nikdy nebyl populární, dosáhl nejnižší hodnoty: V předvečer parlamentního hlasování bylo 56 % Němců proti tomu, aby se Merz stal kancléřem, pouze 38 % tuto vyhlídku uvítalo.


A Merz není jediný, kdo z této aféry vzešel pošramocený: Z komplikovaných procesních důvodů potřeboval Merz ke své druhé šanci spolupráci strany Die Linke pod její stoupající hvězdou Heidi Reichinnekovou. Pro Die Linke bylo poskytnutí této pomoci pravděpodobně velmi špatným krokem. Reichinneková je pro Německo tím, čím je Alexandria Ocasio-Cortez pro USA: důvtipná levičačka na sociálních médiích s arogantní rétorikou (je tu prosím někdo, kdo chce zrušit kapitalismus, všechno hned a s tetováním?) a s hluboce taktickým chováním v reálném světě. Tím, že pomohla neoblíbenému arcikapitalistovi Merzovi, to možná přehnala i pro některé ze svých nejoddanějších fanoušků na TikToku.


Ale nejsou to všechno špatné zprávy. Alespoň ne pro každého. AfD – pod tlakem německé domácí zpravodajské služby a možné hrozbě úplného zákazu – bude pravděpodobně profitovat. Možná propásla skvělou šanci uvést Merze do rozpaků tím, že by pro něj skutečně hlasovala. Ale je tu ještě jeden efekt: Spolupráce s tak strašně radikální Reichinnekovou a její stranou už přiměla některé německé pozorovatele položit si jednoduchou, věrohodnou otázku: Pokud se s Die Linke a AfD dříve zacházelo jako s nedotknutelnými – nebo, jinak řečeno byli pod „firewallem“ – a přesto Merz neměl problém spoléhat se na to, že se díky Die Linke dostane do úřadu, neznamená to, že i protipožární zeď proti AfD jednou popraská? A pokud je to tak, pak se firewall proti AfD může jednoho dne také zhroutit. Ve skutečnosti, jako věc důslednosti a spravedlnosti, by se tak mělo stát, ať už se vám AfD líbí nebo ne.


Jaký zvláštní způsob, jak se stát novým vůdcem hlavního německého politického proudu: kulhat vstupní branou, těžce pohmožděný a ponížený jako žádný kancléř před ním, a přitom opět de facto posilovat největší a nejhrozivější povstaleckou stranu v zemi. Merzův předchůdce Scholz začal s nezaslouženou chválou předem a skončil mizerně. Merzovi se podařilo mizerně už začít.



Zdroj fcb Zuckerberg 

1 komentář:

  1. Čeští sériový vrazy 8:

    .
    Hu-bert Pilčík:
    .
    14.10. 1891 /
    Nový Hro-z-en-kov /
    49°20′13″ s. š., 18°11′53″ v. d. /
    453 m n. m. / 43,43 km² /
    Nový Hrozenkov 454, 756 04 /
    Stan-i-s-lava Špruncová /
    .
    Kar-o-linka / Ch-ar-lotten-hütte /
    49°21′5″ s. š., 18°14′24″ v. d. /
    42,15 km² / 483 m n. m. /
    Radniční náměstí 42, 756 05 / Richard Holiš /
    .
    Okres V-set-ín /
    49°18′ s. š., 18°6′ v. d. / 1 131,07 km² /
    .
    Vsetín /
    49°20′19″ s. š., 17°59′46″ v. d. /
    57,61 km² / 342 m n. m. /
    Svárov 1080, 755 01 /
    Jiří čunek / čuňe / člun / čum-mek /
    Mek-r-ota / ota-zka / zka-zil / žil / líže /
    Blíže / balí-že / b-ing-o / big-oš / b-i-g-osa /
    Osa-hali / lhali / prali / přáli / pop-rali /
    post-all-i / poslali / pryč / znič / fič / cvič /
    .
    .
    9.9. 1951 / 59 y /
    Plzeň / plaz-en / při-pla-zil / při-lez /
    Pla-š-ill / pil-sen / s-pal-z-en / spá-len /
    Napálen / plži / mlži / mlží / při-b-lí-žen /
    B-líže / ží-zeň / řiz-nem /
    49°44′29″ s. š., 13°22′57″ v. d. /
    137,67 km² / 322 m n. m. /
    306 32 / roman zar-zycky / září-dycky / host /
    Zaří-dill / dr-ill /
    .
    Velká Mokrůvka / Moorberg /
    1370 m n. m. / Luz-ný / ha-lus-tr / trný /
    48°57′17″ s. š., 13°30′24″ v. d. /

    .
    .
    Škoda / s-ko-d-a / ško-la / la-da / rada / dar-u /
    Antonie /
    .
    Sen-ec / srnec / neck / růžen-ec / kr-o-u-žil /
    49°47′50″ s. š., 13°25′9″ v. d. / 4,17 km² /
    .
    Zruč-Senec /
    49°48′28″ s. š., 13°25′35″ v. d. /
    8,87 km² / 360 m n. m. /
    Plzeňská 100, 330 08 / miroslav král /
    .
    Třemošná /
    Ts-ch-e-mo-s-ch-na / ch-emo-ter-ar-pie /
    49°48′57″ s. š., 13°23′42″ v. d. /
    348 m n. m. / 18,12 km² /
    Sídliště 992, 330 11 / Jaromír Zeithaml /

    .
    .
    Titan-i-c:
    ty-tam-nic / ty-tan-ce / pit-omci /
    Lítám / lít-tam / mlít / mít / mat-ku /
    tuk / ťuk / tam / tma /
    .
    White Star Line /
    .
    Harland & Wolff / hra-l / len-d / to-d-e /
    54°36′18″ s. š., 5°54′18″ z. d. /
    Belfast /
    54°36′ s. š., 5°55′ z. d. / 3 m n. m. / 115 km² /
    .
    10.4. - 15.4. 1912 /
    41°43′32,16″ s. š., 49°56′48,84″ z. d. /
    46 328 BRT (131 190 m3) /
    52 310 t / 269,1 m / 28,25 m / 10,54 m /


    .
    .
    .
    Sten / Sten Gun / Sten MK II /
    Stěna /
    .
    S-ven-G-öran E-rik-sson /
    5.2. 1948 / sunne / sun-ar / vsune / posune /
    Usne / už-ne / n-eu-žil / l-že / vy-lize / vy-leze /
    Zele-ny /
    26.8. 2024 / 76 y /

    .
    .
    Roth-Steyr /
    Sam Rothstein / cas-i-no /
    .
    Frank Lawrence "Lefty" Rosenthal /
    12.6. 1929 / chicago / ill-i-no-is /
    13.10. 2008 / miami beach / f-lou-rid-er /
    .
    Geraldine "Geri" McGee /
    16.5. 1936 / los-os angel-es /
    9.11. 1982 / 46y /

    .
    .
    .
    Emanuel Balley / Renata / d-an-iela /
    Großkonreuth /
    .
    Lubomír Krauz / eva /
    .
    Jan hůrka /

    .
    .
    9.9. 1951 / suicide / dozorčí / boys /
    S-kap-es-ník / šmim / š-ne-c-k /
    Snail / sin-na-jel / čin / čim / míč-em /
    hand-ker-c-hief / hie-ro-g-ly-f / life / live /
    vel-let /
    .
    Blue vel-vet / well-věty /
    Modrý samet /
    12.9. 1986 / 120 min-ut / kání / u-ťíkání /
    David lynch / lynč / čl-e-n /
    .
    Kyle Merritt Mac-La-chlan /
    la-ch-tan / ch-la-p-al / Chrápal /
    drápal-se / ven / se-doom /
    22.2. 1959 / 66 y / Yak-ima / j-a-c-k / maj-se /
    Se-maš / smaš-to-m-a-šeky /
    46°36′7″ s. š., 120°30′28″ z. d. /
    325 m n. m. / 71,71 km² / 1847 /

    .
    .
    Akce K-ámen / ou-ká / men /
    .
    Jan Znamená-ček /
    .
    30 případů majora Zemana /
    Jiří Sequens / jan kovář / jiří procházka /
    3 x 30 /
    Best-yje / st /

    .
    .
    Suicideboys /
    .
    Aristos Petrou / Ruby da C-h-erry /
    bur-ry / rub-li / líc / cíl / čile / ven-či-ne / člunem / hon-em /
    .
    S-cott Ar-c-en-eaux Jr. ($crim) /
    .
    Degeneration in the Key of A Minor /
    WE ENVY NOTHING IN THE WORLD / 2:52 /
    .
    I Want to Die in New Orleans /
    5 - 122 Days / 3:04 / Budd Dwyer /
    6 - Phanton Menace / 2:22 /
    7 - Krewe du Vieux / 1:44 /
    .
    .
    New Orleans /
    29°57′53″ s. š., 90°4′14″ z. d. /
    −2 až 6 m n. m / utc -6 /
    907,04 km² / 1718 /

    OdpovědětVymazat