Stránky

Pages

Pages

pondělí 26. května 2025

Telekomunikační kartel a Fialova vláda horší než v Africe lidi se.e





 „Jak si můžete dovolit: 1. přidat do vyúčtování službu, kterou jsme si neobjednali, 2. manipulovat s cenou tarifů, a to všechno bez jakékoliv komunikace z vaší strany. Z běžného vyúčtování 1300 Kč je najednou 2000 Kč. Po 25 letech využívání vašich služeb jsem upřímně nasraná,“ vzkazuje O2 zákaznice paní Barbora.

„Oni vědí, že nemáte KAM jinam jít, protože ostatní dva jsou to samý, z bláta do louže akorát,“ napsal paní Barboře o možné motivaci operátora jiný uživatel sítě X. Přidal ironickou poznámku o „specifickém“ českém trhu. Hlášky o tom, že ošizené nebo dražší výrobky si český zákazník přeje, protože má buď specifickou chuť, nebo je specifický celý trh, už u nás zlidověly.

Jiný zákazník si postěžoval na nepřehledné znění aktualizovaných podmínek, které mu operátor zaslal. „6–10 stránek textu a odstavců o tom, co teď bude jinak. Mně osobně tam nevyžádaně vepsali navíc 100 Kč za nějaký balíček. O výpovědi se mnou nechtěli mluvit ani na pobočce, ani přes telefon,“ napsal. Jako řešení zvolil výpověď smlouvy datovou schránkou a podání podnětu k rukám České obchodní inspekce. 

Další klient, pan Vrbecký, se pokusil o změnu nechtěného tarifu skrze chat na stránkách O2. Rozhovor s „umělou inteligencí“ ale neproběhl podle jeho představ. Je možné, že na vývoji této umělé inteligence bude ještě potřeba trochu zapracovat, jak dokládají snímky proběhlé komunikace. „Vážené O2, můžete mi, prosím, vysvětlit, proč není jednoduše možné na vašem zákaznickém webu jednoduše snížit TV tarif, který jste automaticky bez souhlasu zákazníka navýšili a ještě ponižujete klienty tímto bizarním dialogem s chatbotem O2 guru, který odkazuje sám na sebe,“ stěžuje si operátorovi pan Vrbecký.

„Jde o klasické zneužití oligopolu,“ říká k praktikám jednoho z velkých českých operátorů Pikora. Oligopol je název situace, kdy je na trhu jen několik velkých firem, mezi kterými si zákazník musí vybrat. Tyto firmy se pak mohou dohodnout na společné cenové politice, která se zákazníkům prodraží. „My v České republice máme těch oligopolů bohužel hodně, proto také máme dražší věci než kdekoli jinde. Pamatuji si, že když jsem přiletěl do Ghany, byl jsem v úžasu, že mají internet mnohem levnější než my. A to jsem si myslel, že jedu do rozvojové země,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Vladimír Pikora.


Ceny internetu a navazujících služeb jsou podle Pikory v Česku neúměrně vysoké a odrážejí situaci na trhu, kdy nespokojený zákazník nemá kam odejít. Cena je vysoká u všech. Stejné je to podle Pikory například s bankami: „Nechovají se úplně, jak by měly. Něco vám vnucují, některé vám vnucují zelenou politiku, o kterou nestojíte. To stejné je tady (s mobilními operátory), protože máme jen tři velké hráče. Je škoda, že kdysi nevyšlo, že by tu byli aspoň čtyři, to by ta situace hned byla lepší.“


Protože jsou stížnosti na telefonní operátory opravdu časté a nejedná se v žádném případě jen o problém společnosti O2, zeptali jsme se Vladimíra Pikory, zda mezi voliči pozoruje poptávku po změně dnešního stavu. A dostali jsme překvapivou odpověď. „Když se lidí zeptáte, co by chtěli změnit, nepamatuji si nikoho, kdo by to jmenoval jako věc, kterou řeší. Všichni vám řeknou, že by chtěli ty německé platy, jaké sliboval Fiala, všichni vám řeknou, že nechtějí, aby tu tolik rostly ceny, řeknou vám, že chtějí dobré školství a zdravotnictví. Ale vlastně si nepamatuji, že by někdo z voličů pojmenoval toto, že chce bojovat s oligopoly, chci, aby tady pořádně začal fungovat Antimonopolní úřad,“ vysvětlil pro PL Vladimír Pikora. Podle něj ale problém drahých telekomunikačních služeb souvisí i s problémem, proč jsou v Česku drahé potraviny nebo další zboží: „Máme tu mnoho oligopolů. Někdy to je deset firem, někdy, jako v případě operátorů, jsou to tři. V každém případě je to málo.“


Zdroje:


https://pikorainvest.cz/


https://t.co/cUrEsKXIVU


https://twitter.com/Barborova_/status/1926636506019401905?ref_src=twsrc%5Etfw

Zdroj x




Žádné komentáře:

Okomentovat