Když teď všichni řeší, na čí stranu se přidat na počátku třetí světové co se Íránu týče, je dobré připomenout si pár věcí, které nejsou všeobecně známé a vnesou trochu světla do toho, kde má současné dění své kořeny.
Předem svého dopisu bych chtěl jen poznamenat, že si myslím, že Iránský režim by neměl mít jaderné zbraně a že hezkými deklaracemi politiků z EU se toho rozhodně nedocílí. Zároveň bych poznamenal, že s pár Iránci jsem pracoval a byli to moc fajn šikovní lidi a také, že moje hry jsou v Iránu velice populární a dával jsem dokonce několik rozhovorů do pololegálních Iránských herních časopisů.
No, ale k lekci historie. Pokud se vám nechce číst dlouhá verze níže, tak tady krátká. Současný režim v Iránu je přímým důsledkem operací CIA a MI6, které organizovaly převrat proti demokraticky zvolenému prezidentovi Iránu v roce 1953, dosadili tam svojí loutku a ta se chovala tak prasecky, že proti sobě poštvala celou zemi a nastala Islámská revoluce. Stejně tak války ve zbytku regionu mají z velké části na původ v ovlivňování, většinou naprosto dalekého jakékoli demokracii, ze strany západních mocností. A války, ve které to nakonec vyústilo jsme prakticky všechny buď prohráli, nebo mají naprosto katastrofální důsledky. Irán, Irák, Afghanistán, Sýrie, Libye, Somálsko, tam všude jsme způsobili svým konáním naprostý rozvrat, jehož důsledkem je obří migrace k nám, bída a miliony mrtvých ve vleklých válkách bez výsledku. Nikam se nám nepodařilo "exportovat" demokracii. Téměř všude je po našich intervencích situace horší, než byla před nimi. Představa, že tentokrát to klapne a po té, co bude režim v Íránu svržen, tam zavládne liberální demokracie je velice naivní. VELICE.
Čímž se nesnažím dělat nějaké prognózy. Nemám tušení jak to dopadne a nevím, co je správné řešení.
Dlouhá verze:
V roce 1953 provedla CIA a MI6 v Iránu stání převrat. Írán se stal po válce klíčovým regionem kvůli svým ropným zásobám a strategické poloze v blízkosti Sovětského svazu. V roce 1951 demokraticky zvolený premiér Mohammad Mosaddegh znárodnil íránský ropný průmysl, což ohrozilo zájmy Západu, zejména Británie a USA. CIA, ve spolupráci s britskou MI6, zorganizovala převrat proti Mosaddeghovi. Operace, známá jako Ajax, zahrnovala financování opozice, podplácení politiků, armádních důstojníků a médií, aby podnítili nepokoje. V srpnu 1953 byl Mosaddegh svržen a moc převzal šáh Mohammad Réza Pahlaví, který byl prozápadně orientovaný.
Po převratu CIA úzce spolupracovala s šáhovým režimem. Pomohla vybudovat a trénovat íránskou tajnou službu SAVAK.
Šáhova vláda byla autoritářská a spoléhal se na tajnou policii SAVAK, která brutálně potlačovala opozici. Omezení svobody projevu a politických stran zvyšovalo frustraci, zejména mezi střední třídou a intelektuály.
Šáhovo prosazování sekulárních reforem (např. Bílá revoluce v 60. letech) a westernizace Íránu (např. změny v oblékání, emancipace žen) byly vnímány jako útok na islámské hodnoty a tradice. To vyvolalo odpor konzervativních šíitských duchovních, včetně ajatolláha Chomejního, který z exilu vyzýval k odporu proti šáhovi.
Navzdory ropnému bohatství a ekonomickému růstu v 60. a 70. letech zůstávala většina Íránců chudá. Bohatství se koncentrovalo u elity blízké šáhovi, což prohlubovalo sociální nerovnosti.
Mnozí Íránci považovali šáhův režim za podřízený zahraničním zájmům, zejména v otázce kontroly nad ropnými zdroji.
V letech 1977–1978 se nespokojenost projevila v masových demonstracích, které zahrnovaly široké spektrum skupin: studenty, dělníky, duchovenstvo a střední třídu. Tyto protesty byly tvrdě potlačovány, což vedlo k další eskalaci (např. masakr na náměstí Džáleh v září 1978).
V roce 1979 íránská revoluce svrhla šáha a k moci se dostal ajatolláh Chomejní. USA a CIA ztratily svůj vliv v Íránu.
Během íránsko-irácké války (1980–1988) se CIA nepřímo podílela na aféře Írán-Contra, kdy USA tajně prodávaly zbraně Íránu (navzdory embargu) výměnou za rukojmí a peníze, které pak financovaly nikaragujské povstalce (Contras).
Zároveň ovšem od roku 1982 USA začaly poskytovat Iráku významnou podporu, protože se obávaly, že Írán by mohl válku vyhrát a rozšířit svůj vliv v regionu.
CIA poskytovala Iráku satelitní snímky a zpravodajské informace o pohybech íránských vojsk a později i další formy podpory.
Takže shrnuto a podtrženo. CIA svrhla demokraiticky zvoleného prezidenta, dosadila svojí loutku, která sice konala docela dobré reformy, ale taky hodně kradla a lidem se nevedlo dobře, což stvořilo další totalitní režim, v rámci kterého USA podporovalo další totalitní režim, se kterým v zápětí vedlo válku, opět na základě zcela smyšlených tajnými službami podstrčených fámách o zbraních hromadného ničení a masakrech novorozenců. Výsledkem čehož je víc jak 70 let naprostého rozvratu celého regionu.
Představa, že teď zabijeme Ajatolláha a moci se chopí nějaký íránský Havel je prostě mimo realitu. Nastane tam dost pravděpodobně podobný chaos jako všude jinde, migrace do EU bude doplněna o Íránce a bude následovat vleklá občanská válka.
Zdroj fcb Zuckerberg
Žádné komentáře:
Okomentovat