Stránky

Pages

Pages

úterý 17. června 2025

Jsem měkkejš, zhrdám elektřinou, ale pozor jsem chytrý a výkonný





Robotici vytvářejí roboty, kteří fungují bez elektřiny. Nezbláznila jsem se, není to sci-fi ani satira, ale realita.

Zařízení používají tlak místo elektrických signálů, aby uvolnila elektronický mozek pro důležitější úkoly. Výzkum je publikován v časopise Advanced Science.

advanced.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ad…


Inženýři z King's College v Londýně vyvinuli technologii, která umožňuje měkkým robotům provádět složité úkony bez použití elektřiny. Systém je založen na přenosu příkazů prostřednictvím změn tlaku kapaliny uvnitř speciálního kompaktního obvodu. Podle vývojářů takový systém osvobodí mozek robota od ovládání těla.


Kdo nesledujete robotiku, možná se divíte- měkké? Měkké roboty se staly doplňkem klasických, tvrdých robotů, protože jsou ze své podstaty bezpečné, odolné a poddajné a umožnily návrh nových nositelných zařízení, manipulátorů a lokomotiv. Řízení měkkých robotů se obvykle spoléhá na tradiční elektropneumatické systémy, které zahrnují použití solenoidových ventilů, regulátorů, čerpadel a elektronických ovladačů. Ty brání nevázanému provozu a agilitě a miniaturizaci. Snížení nebo eliminace závislosti měkkých robotů na takových zařízeních je proto stále důležitějším úkolem, kterému se v oboru věnuje značná pozornost.


Inženýři vyvinuli rekonfigurovatelný obvod s nastavitelným ventilem, který lze umístit do hardwaru robota. Funguje jako tranzistor v konvenčním obvodu a vysílá signály přímo do hardwaru pomocí tlaku napodobujícího binární kód. To umožňuje robotovi provádět složité manévry bez potřeby elektřiny nebo pokynů z centrálního „mozku“.


Ohýbání trubek je jedním z hlavních prostředků používaných k mechanickému přerušení toku kapaliny v měkkých ventilech, které obvykle využívají bistabilitu nebo vzpěr k přepínání mezi stavy zapnuto/vypnuto. Díky tomu mohou roboti vykonávat úkoly s menším počtem řídicích vstupů. viz obrázek


Uvolněním výpočetního prostoru v mozku by tato technologie mohla potenciálně umožnit vytvoření chytřejších robotů, kteří dokáží lépe analyzovat své prostředí a činit složitá rozhodnutí. Roboti, kteří fungují bez elektřiny, by mohli fungovat i v extrémních podmínkách, jako jsou oblasti s vysokým zářením nebo místnosti pro magnetickou rezonanci.

Inženýři plánují rozšířit své návrhy z experimentálních modelů a začít je stavět do větších robotů, od pásových strojů používaných k monitorování elektráren až po kolové roboty s měkkými motory.



Zdroj x

1 komentář:

  1. No, objevili emeriku, tohleto už tu bylo před sto lety, a v osmdesátkách jsem se o tom učil na technice. Je to tzv. logika "pneumatika", logické obvody s využitím pneumatických prvků - různě zmanipulované proudění vzduchu přes všelijaká udělátka. Válečníci to používají stále, je to jaksi absolutně odolné oproti EMP.

    OdpovědětVymazat