Na fotografii pořízené na počátku června 1943 je zachycena pětice sovětských vojáků před zdánlivě nepoškozeným středním tankem Panzer IV patrně ve verzi Ausf. G opatřeným efektní kamufláží. Jen nedlouho před vznikem tohoto snímku byla zahájena produkce 9. výrobní série tanků Panzer IV, jež dostala označení Ausf. H. Stroj na snímku patřil do stavu 9. německé tankové divize, respektive jejího 33. tankového pluku.
Jednotka ovšem původně vznikla na počátku roku 1940 na základech 4. lehké divize, složené z velké části z útvarů bývalé rakouské armády. Bojovou premiéru zažili její příslušníci během polského tažení. Od jara 1940 bojovala 9. tanková divize v Nizozemí, Belgii a ve Francii, přičemž to byla právě ona, kdo ze všech tankových divizí Wehrmachtu najela během útoku na Západ nejvíce kilometrů. Kapitulace Francie ji zastihla v Lyonu. Následně se její muži, zařazení pod velení 12. armády zapojili od dubna 1941 do bojů v Jugoslávii.
Na počátku operace Barbarossa, útoku na Sovětský svaz, bychom 9. tankovou divizi našli v sestavě skupiny armád Jih. Po vítězství u Umaně, Krivoj Rogu, Nikopole a především uzavření obrovského obkličovacího kotle okolo Kyjeva, kde došlo k lapení téměř 670 000 sovětských vojáků, byla přesměrována na střední úsek východní fronty jako podpora tankových sil generálplukovníka Heinze Guderiana.
Jako součást XLVII. tankového sboru 9. armády Waltera Modela se 9. tanková divize v červenci 1943 zúčastnila operace Citadela. Po boku dalších tří tankových a jedné pěší divize se neúspěšně pokoušela probít pásmy sovětské obrany na severním úseku kurského výběžku. V bojích utrpěla velké ztráty. Zvlášť těžký úder provedly bitevní Iljušiny IL-2, které opakovanými útoky připravily divizi během jediného dne, respektive během pouhých 20 minut(!) o téměř 70 Panzerů. V průběhu operace Citadela se divizi podařilo postoupit o pouhých 15 kilometrů.
Těžce oslabený útvar pokračoval v ústupových bojích až do jara 1944, kdy byl konečně stažen k doplnění a přezbrojení. Ve Francii obdržel mj. 74 středních tanků Panzer IV Ausf. H a 20 útočných děl StuG III. Po zahájení spojeneckého vylodění v Normandii byla vyslána na pomoc zle tísněným německým formacím. V té době byla prakticky na plných stavech. Disponovala okolo 150 tanky a útočnými děly a více než 12 000 muži. Jenže když dorazila do Normandie, bitva byla již prakticky prohrána. 9. tanková divize byla následně prakticky zničena ve Falaiské kapse. Na konci srpna 1944 zbývalo z kdysi mocné formace pouze okolo 1 500 mužů a pouze 5 bojeschopných tanků. Na hranicích Německa, kam byla zatlačena, příšla o dalších 1 000 mužů.
9. tanková divize ovšem byla znovu doplněna téměř na plné stavy. V době kdy se hroutil odpor britských výsadkářů v Arnhemu disponovala opět více než 11 000 muži a téměř 180 tanky a dalšími obrněnými vozidly, z toho 50 středními tanky Panther. Divize se v prosinci roku 1944 zúčastnila protiofenzívy v Ardenách a byť zpočátku rychle postupovala, nakonec i ona utrpěla těžké ztráty. Na jaře 1945 její zbytky podnikly protiútok na americké předmostí u Remagenu, k Ludendorffovu mostu se však neprobily. V té době mohlo její velení nasadit posledních 600 mužů a 15 tanků. Poslední boje svedli příslušníci 9. tankové divize v Kolíně nad Rýnem.
Zdroj fcb Zuckerberg
Žádné komentáře:
Okomentovat