Stránky

Pages

Pages

čtvrtek 11. června 2026

Kdo rozbil Evropu a proč?

 Dnes konzervativní Matthias Corvinus Collegium v Bruselu, k 250. výročí USA. Američtí řečníci říkali, shodně s J.D.Vancem, jak je Evropa rozbitá. Jo, nepochybně, ale proč? Odkud přišly woke agendy, LGBTQ+, BLM? Odkud byly peníze z USAID či NED, sponzorující bláznivé neziskovky motající se do politiky? Lobbyista z které země "vybrousil diamant" Petra Pavla a zařídil mu zvolení? Kdo tedy může za to, že je politika EU taková, jaká je? Kdo že tohle všechno zatáhl do našich mírných, slušných, sociálně konzervativních krajů? Poněkud drze jsem se zeptal a byla z toho moc pěkná debata. 


Jak možná víte, byl jsem na Fulbrightově stipendiu na St. Louis University v Missouri - ne jako kolega Farský na politickém školení, ale dvacet let nazpět, v čase, kdy tam byla spousta věcí ještě v pořádku, na zdravotnickém právu. Právě tam mi řekli, ať nás ani nenapadne zdravotnictví privatizovat a jsme rádi za to veřejné, bezplatné, které na rozdíl od USA máme. Poslechl jsem je.


V Missouri byli lidé přímí, poctiví, kteří nedají na řeči - jejich neformální přezdívka je "Show-Me State" (ve významu "až mi to ukážeš, pak ti to uvěřím". Je to ze sto let starého citátu jejich kongresmana Vandivera: "I come from a state that raises corn and cotton and cockleburs and Democrats, and frothy eloquence neither convinces nor satisfies me. I am from Missouri. You have got to show me." Měl jsem to tam moc rád, byl to dobrý rok. Přeji jim i nám změnu poměrů k lepšímu.


Zdroj fb

Žádné komentáře:

Okomentovat