Írán poprvé zaútočil na Izrael nikoli v reakci na izraelský útok na Írán, ale v reakci na izraelské bombardování civilistů v Bejrútu v Libanonu. Nima a Simplicius to považují za zlomový moment.
Jistě to ukazuje íránskou sebedůvěru a snahu o uplatnění iniciativy ve válce. Ale chci říct, že pouze Izrael má agendu, a proto iniciativa zůstává na Izraeli, stejně jako v posledních 75 letech, během nichž Izrael absorboval Palestinu do Izraele a využil Ameriku ke zničení Libye, Iráku a Sýrie.
Příliš se mluví o Trumpově podrážděnosti vůči Netanjahuovi. Většina amerických voličů d Trumpovou válku proti Íránu nesouhlasí a Trump se obává, že demokraté vyhrají volby do Kongresu v polovině volebního období a že druhou polovinu svého druhého funkčního období stráví impeachmentem ve Sněmovně reprezentantů a případně odsouzením Senátem.
Amerika sice Trumpa může ztratit, ale probíhající slučování amerických a izraelských armád nechává Ameriku s jejím izraelským břemenem bez ohledu na to, co se stane s Trumpem nebo kdo bude dalším prezidentem.
Pokud nevíte o slučování armád, podívejte se na mé nedávné příspěvky. Toto slučování plus izraelská agenda Velkého Izraele nechává iniciativu v rukou Izraele. Není jasné, zda Írán dosud pochopil důležitost této iniciativy.
Zdroj IPE
Žádné komentáře:
Okomentovat