Konstrukční startup Icon z texaského Austinu vyvíjí technologii 3D tisku domů. Nyní oznámil spolupráci s neziskovou organizací New Story a společně začnou vyrábět skutečné obydlí v rozvojovém světě.
První destinací bude středoamerický Salvador. Právě zde se ukáže, jestli takový domek přežije běžný provoz a po roce se nerozpadne, což nelze v experimentálních podmínkách věrohodně zjistit.
V každém případě, Icon slibuje, že dokáže vytisknout malý dům o výměře 60 m2 za 12-24 hodin, přičemž stavba takového domu přijde na čtyři tisíce dolarů (82 tisíc korun).
Tisk má s klasickými 3D tiskárnami společný jen základní princip – tedy přesně automatické nanášení hmoty po malých vrstvičkách. Zatímco u domácí tiskárny to jsou termoplastické hmoty jako PLA nebo ABS, v případě Iconu a dalších experimentů pak vhodná cementová hmota a tiskárna velikosti myčky na auta.
Zatímco česká vláda vymýšlí, zřejmě společně s Bakalou a dalšími "odborníky", koncepci tzv. dostupného bydlení, tak čínští soudruzi pracují a inovují: díky 3D tisku postavili za den 10 domů a jeden je vyšel na 5 000 dolarů.
Jako materiál používají vlastní speciální směs “inkoustu“ složeného ze skelných vláken, cementové směsi, oceli, tvrdících chemikálií a prosté stavební suti. „Díky využití průmyslové suti můžeme kromě výhodné ceny hovořit také o významné ekologičnosti našich staveb,“ prohlásil šéf firmy Ma Yihe pro agenturu AP.
Svoji roli ve výhodné ekonomice stavby hraje také rychlost, s níž mohou jednotlivé bloky být tištěny a následně skládány - v průměru jedno rozsáhlé patro za den, anebo rovnou celý menší domek za den.
Firma tiskne dům po jednotlivých blocích, které na místě stavby spojuje a skládá stejně, jako jiné firmy skládají prefabrikované betonové bloky. Podle informací z webu WinSun jsou však jí vytištěné stavební bloky o polovinu lehčí a „mnohem pevnější“.
Češi pod vedením fašistických oligarchů budou zřejmě dále dotovat předražené stavby stavebních kolosů, kdy byt vyjde na 3 miliony Kč a ještě do něj zatéká, případně se hroutí. Podobně jako v případě dopravního projektu myCopter nám ujíždí "rychlovlak", upozorňují TOP analytici.
Související články:
Žádné komentáře:
Okomentovat