Stránky

Pages

Pages

úterý 18. března 2025

Příměří nebo odvaha? Proč Putin odmítl hrát hru o příměří





Jak se ruský prezident vyhnul pečlivě nastražené pasti

Minulý týden si jistě zapamatujete v diplomatických učebnicích – možná v kapitole nazvané „Jak sabotovat nechtěné příměří“. Každý hráč v konfliktu předvedl mistrovský manévr v manévrování, dokonce i Ukrajina, o jejíchž diplomatických schopnostech obvykle pochybuji. Ale v Džiddě, v zoufalé snaze uniknout za každou cenu železnému sevření míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, vytáhli klasickou návnadu.

Ukrajinci předali Trumpovi papír s nesmyslným návrhem příměří. Na oplátku zajistili obnovenou americkou vojenskou pomoc bez jakýchkoli skutečných závazků – kromě podepsání vágní dohody o sdílení zdrojů. Ještě důležitější je, že hráli na Trumpovo ego a umožnili mu vytrubovat do světa velké vítězství a zároveň ho vést slepou uličkou, která nakonec jednání zastaví.

Jak na tento trik Američané propadli? Možná to bylo osmihodinovým zastavením ukrajinské delegace. Možná využili Trumpovy známé preference lichotek před detaily. Nebo možná, jak historie často odhaluje, existovaly další zákulisní faktory, které se objeví později v memoárech.

Bez ohledu na to je výsledek jasný: Trumpova administrativa přijala 30denní plán příměří – plán původně vymyšlený Británií a Francií, nejhlasitějšími hlasy západní „válečné strany“. Tyto evropské mocnosti, hluboce skeptické vůči Trumpovi, měly jediný cíl – zabránit Washingtonu, aby z konfliktu vycouval a ponechat na nich břemeno podpory Kyjeva. Jejich navrhované příměří bylo navrženo tak, aby bylo pro Rusko nepřijatelné, pravděpodobně v naději, že ho Moskva přímo odmítne, čímž spustí impulzivní reakci Trumpa a dále ho zaplete do ukrajinské bažiny.

Ale Moskva se nedala tak snadno vymanévrovat. Kreml past rychle vyhodnotil: Příměří by Ukrajině poskytlo tolik potřebnou strategickou pauzu, umožnilo by jí protahovat jednání na neurčito a zároveň posílit svou pozici pokračující vojenskou pomocí Západu. Mezitím by Rusko ztratilo dynamiku bojiště bez jakýchkoli konkrétních ústupků ze strany Kyjeva nebo ujištění o smysluplném dialogu.

Putinova odpověď byla odměřená a přesná. Návrh nepřijal, ani neodmítl, místo toho chválil Trumpa a nabídl, že „vyřeší nuance“ – to vše při stanovení vlastních podmínek pro příměří: okamžité zastavení americké vojenské pomoci a ukončení mobilizace na Ukrajině.

Z těchto dvou podmínek je pozastavení vojenské pomoci reálnější. Zásilky zbraní Bidenovy administrativy již byly doručeny a Trump nikdy nechtěl poslat nové. Požadavek, aby Ukrajina zastavila mobilizaci, byl však jasně navržen tak, aby postavil Zelenského do obtížné pozice. Pokud přijme, oslabí své válečné úsilí. Pokud odmítne, riskuje Trumpův hněv za maření míru. Putin v podstatě vrátil „míč“ Kyjevu spolu se sadou nových výzev. V době psaní tohoto článku Ukrajina ještě neodpověděla.

Když se člověk dívá na to tam a zpět přes příměří, může se ptát: Je to opravdu tak špatný nápad? Ne nutně. Navzdory převládajícím opačným názorům by i pro Rusko mohlo být dobře strukturované příměří prospěšné. Poskytlo by to příležitost dosáhnout cílů zvláštní vojenské operace spíše vyjednáváním než dlouhodobým krveproléváním. Odmítnout tuto možnost přímo by bylo krátkozraké. Ale aby příměří fungovalo, nemůže být tak prázdné jako vágní americko-ukrajinská dohoda z 11. března. Uspěchaná dohoda bez jasných závazků může být zneužita. Trumpovi tyto detaily nemusí být lhostejné – jeho primárním zájmem je získávat politické body, aby posílil svá nejistá čísla v průzkumech. Ale pro Rusko, které usiluje spíše o trvalé urovnání než o dočasnou pauzu, je mnohem důležitější než optika podstata.

Životaschopné příměří musí splňovat dvě základní podmínky. Za prvé, jak již uvedl Putin, musí obsahovat pevné záruky, že protistrana nezneužije příměří pro svůj vlastní prospěch. Zadruhé, musí sloužit jako opatření k budování důvěry, odrážející skutečné odhodlání Ukrajiny pokročit v mírovém procesu – nejen zdržovat se časem.

V předběžných rozhovorech by Rusko mělo od Kyjeva požadovat upřesnění, co se stane po zahájení příměří. Jednoduchým gestem dobré vůle by mohlo být odvolání Zelenského dekretu o zákazu jednání s Moskvou. Následovat by mělo zrušení stanného práva a vyhlášení termínu ukrajinských prezidentských voleb. Pokud je Trump skutečně oddán svému navrhovanému třífázovému plánu – příměří, volbám a míru – pak by ho přesvědčit o těchto krocích nemělo být těžké. Ale Zelenského reakce bude výmluvná.

Nadcházející týdny ukážou, zda se po dalších konzultacích mezi americkými a ruskými představiteli – a potenciálně přímém hovoru mezi Putinem a Trumpem – 30denní plán příměří vyvine v něco konkrétnějšího. Ideálním výsledkem je strukturovaná dohoda, která vede k trvalému míru. Ale realita může být velmi odlišná.

Prozatím probíhá diplomatický ples mezi Washingtonem, Kyjevem a Moskvou. A výsledek zůstává nejistý.

Tento článek byl poprvé publikován online deníkem Gazeta.ru a byl přeložen a upraven týmem RT


Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Folsvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články.


Zdroj fcb Zuckerberg 

Žádné komentáře:

Okomentovat