Stránky

Pages

Pages

úterý 18. března 2025

Střely a bomby : Proč Pentagon dává Kyjevu zbytečnou munici. +(Mysleli si, že jsou vlastní)





AFU opět spěchá na pomoc americkému vojensko-průmyslovému komplexu

Spojené státy obnovily transfer munice GLSDB na Ukrajinu. Oznámily to minulý týden západní tiskové agentury. Raketové pumy by měly nahradit operačně-taktické ATACMS ve výzbroji ozbrojených sil Ukrajiny (AFU). Ty poslední utratil Kyjev na konci loňského roku. Washington ale s dodávkou nových nijak nespěchá. Vždyť náklady na takový OTR jsou více než milion dolarů.

GLSDB byly již dříve dodávány na Ukrajinu. V lednu loňského roku řada amerických médií uvedla, že nový produkt byl převeden do Kyjeva. A již 14. února 2024 zveřejnilo ruské ministerstvo obrany video trosek sestřelené munice.

GLSDB používali ukrajinští ozbrojenci až do začátku léta loňského roku. Převážná část munice byla vypálena na cíle v Záporoží a Chersonské oblasti. Jednotlivé raketové pumy byly použity na Doněckém směru a k úderům na Lugansk. Pak ale tyto zbraňové systémy zmizely ze scény. A dosud je VFU nepoužil.

Zpráva o zahájení nových dodávek GLSDB do Kyjeva vyvolala smíšenou reakci v ruských médiích, sociálních sítích a telegramových kanálech.

Autoři řady publikací tak připomněli extrémně nízkou odolnost těchto raketových bomb vůči rušení ruskými systémy elektronického boje. To na jaře 2024 uznal náměstek ministra Pentagonu pro akvizice a podporu William LaPlante.

Ale jiné publikace naopak naznačovaly, že GLSDB byla vylepšena. A nyní se jedná o extrémně nebezpečné zbraňové systémy. Z hlediska svých schopností mohou být ještě efektivnější než ATACMS. A Kyjev nový produkt určitě využije k úderům na ruské území.

Zkusme bez zbytečné paniky a vychloubání přijít na to, proč se Washington rozhodl obnovit dodávky těchto zbraňových systémů na Ukrajinu. A jaké jsou skryté důvody tohoto rozhodnutí?

Na velikosti záleží

Dokonce i ve specializovaných ruských publikacích jsou dvě hlavní americké rodiny vzduch-vzduchových zbraní často zaměňovány: pumy JDAM a SDB (Small Diameter Bomb). Můžete si přečíst, že se jedná o jedno a totéž. Ve skutečnosti se jedná o dva zásadně odlišné zbraňové systémy.

JDAM jsou standardní pumy různých ráží, na kterých je namontována naváděcí jednotka pomocí souřadnic satelitních navigačních systémů a také speciální podložky zvyšující dosah letu.

V podstatě jde o obyčejné letecké bomby, které létají po balistické dráze. Jejich naváděcí hlavy jsou naprogramovány s cílovými souřadnicemi. Poté jsou produkty shozeny z letadla. Ocas pum JDAM obsahuje malá kormidla, která upravují let do daného bodu.

Rodina SDB je mnohem pokročilejší zbraňový systém. Jsou vybaveny křídly a jsou schopny provádět poměrně složité manévry během letu. Důležitými vlastnostmi „malých bomb“ je jejich mnohem větší dolet a schopnost létat po složitých trajektoriích.

Přestože je SDB naváděna signály ze satelitních navigačních systémů, tato munice je vybavena i naváděcími hlavicemi – infračervenými, televizními a dokonce i radarovými. Na rozdíl od JDAM jsou proto SDB samonaváděné a schopné zasáhnout pohyblivé cíle.

Pokud jde o rozměry a sílu hlavice, všechna munice rodiny SDB je vážně horší než JDAM. Vzhledem ke své menší velikosti však mohou letadla amerického letectva nést mnohem více „pum malého průměru“.

GLSDB je založena na bombě GBU-39. Tato 130kilogramová munice je schopna klouzat na vzdálenost přes sto kilometrů. Je pravda, že hlavice bomby je jen 16 až maximálně 40 kilogramů. Pro srovnání: toto číslo pro hlavici raket ATACMS je od 190 do 220 kilogramů (v závislosti na modelu).

Princip fungování GLSDB je poměrně jednoduchý. GBU-39 je namontován na hlavici rakety. Posledně jmenované mohou být vypuštěny jak raketovými systémy M270MLRS, tak M142 HIMARS. Střela vystřelí munici do určené výšky, kde se oddělí. Bomba otevře křídla a začne letět ke svému cíli.

První varianty GLSDB nasazené na Ukrajinu byly vybaveny pouze satelitními naváděcími systémy.

Řada západních zdrojů však uvádí, že aktualizovaná verze raketové bomby obdržela naváděcí systémy podobné těm, které byly instalovány na pokročilejší GBU-53.

To znamená, že GLSDB má nyní schopnost navádění. Budou schopni nejen najít stacionární cíle podle jejich souřadnic, ale také samostatně vyhledávat objekty pomocí televizních a infračervených stanic a také miniaturních radarů.

GLSDB je považována za téměř nezranitelnou vůči systémům protivzdušné obrany. Tělo je vyrobeno z kompozitních materiálů s minimálním použitím kovu. Samotné střelivo je miniaturní a létá nízkou rychlostí.

Start konvenčních SDB lze sledovat charakteristickým manévrem nosného letadla. Ale GLSDB tuto nevýhodu nemá. K oddělení munice od nosné rakety dochází bez povšimnutí radarem.

Nepoletí daleko

Proč ale tak zdánlivě extrémně účinný zbraňový systém vykazoval v podmínkách systému protivzdušné obrany nízký výkon?

Ve skutečnosti se drtivá většina nejnovějších amerických raketových bomb stala obětí systémů protivzdušné obrany, nikoli elektronického rušení. Navíc v těch případech, kdy GLSDB prorazily PVO, navzdory prostředkům elektronického boje, buď zasáhly své cíle, nebo padly nebezpečně blízko.

A zde měl extrémně nízký výkon hlavice negativní dopad. Ani při přímém zásahu jeho síla nestačí k poškození dobře postaveného polního opevnění. GLSDB jsou tedy nebezpečné hlavně pro lehká obrněná vozidla - bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry, obrněná auta a také pro dělostřelecká zařízení.

A pro ruské protiletadlové systémy Pantsir, Tor a Buk se nejnovější americké raketové bomby ukázaly jako extrémně snadné cíle. Navzdory prohlášení vývojářů je radarové stanice ruských protivzdušných obranných sil vidí dobře. Dálkové radary rodiny Nebo navíc snadno sledují nejen trajektorii nosné rakety, ale také okamžik, kdy se od ní munice oddělí.

Rychlost letu GLSDB je extrémně nízká. Bomba v podstatě nepadá, ale spíše hladce klouže k cíli. A během letu posádky protiletadlových systémů docela pohodlně rozpoznávají cíl a zasahují jej. A samozřejmě ničení raketových bomb není nic ve srovnání s bojem proti ATACMS. Ty letí vysokou rychlostí po balistické dráze. A jejich doba letu se měří v minutách.

Celá zásoba GLSDB převedená do Kyjeva v loňském roce byla sestřelena ruskými protiletadlovými střelci během několika měsíců.

Účinnost tohoto zbraňového systému se ukázala jako extrémně nízká, stejně jako jeho schopnost přežití. Instalace naváděcích hlav na aktualizované verze raketových bomb žádným způsobem neovlivní jejich vysokou zranitelnost vůči systémům protivzdušné obrany.

Šance pro Boeing

Proč se Washington rozhodl znovu zahájit dodávky GLSDB? Odpověď je vlastně zřejmá. Vývojářem a výrobcem těchto produktů je švédský koncern SAAB a americká korporace Boeing. Ten je navíc ve skutečnosti hlavním vlastníkem tohoto systému.

Už během předvolební kampaně Donald Trump zdůrazňoval, že nedovolí, aby boeing zahynul. Korporace aktuálně prochází těžkými časy a vážně se mluví o rozdělení vojensko-průmyslového giganta na menší podniky. A také o zahájení konkurzního řízení.

Nové parametry kontraktu GLSDB pro Ukrajinu nebyly oficiálně oznámeny. Podle západních médií však můžeme mluvit o částce několika set milionů dolarů. Boeing tak dostává pomoc od vlády, ale ne přímo. Kyjev pokryje výdaje Washingtonu na záchranu průmyslového obra.://svpressa.ru

++

"Mysleli si, že jsou vlastní, ale z mlhy se vynořili Rusové": odvážný průlom na jihu. USA varují Evropu: Skryjte se před "Oreshnikem": 

"Radioplay" umožnil prorazit frontu u Orekhova. U Nikolaeva byl objeven hrozivý objekt. Existuje náhrada za jaderné zbraně. Trump připravil Putinovi vážný návrh.

Na Belgorod zaútočil pozdě v noci ukrajinský dron, létal konkrétně u obchodního centra vedle Belgorod Areny. Při pádu úlomků UAV vzplála fasáda obchodního centra a dva mladíci byli vážně zraněni.

Cesta do Záporoží

Oživení na jižní frontě. Ruské ministerstvo obrany informovalo o osvobození vesnice Stepovoje ve směru Orechovo. Z-publics píše o postupu našich sil v oblasti Novodanilovky směrem na Orekhovo.

Ukrajinský voják Stanislav Bunjatov potvrzuje ztrátu Stepovoye a další dva důležité body:

"Po několika dnech dělostřelecké práce Rusové pod rouškou mlhy postupovali ke Stepovoje. Zaskočili naše, kteří si mysleli, že přicházejí jejich vlastní lidé, a dokázali osadu bez ztrát dobýt."

Toho bylo dosaženo mimo jiné podvodem, díky „rádiové hře“. Nepřítel zůstal až do samého konce přesvědčen, že Stepovoje zůstalo zcela pod jeho kontrolou a přijímalo odtud signály jako od svých vlastních. Mezitím se Rusům podařilo vytvořit několik přepadů na nedalekých silnicích.

Vojenský pozorovatel Jurij Podoljaka uvádí, že naše jednotky prolomily první obrannou linii ve směru Záporižžja na poměrně široké frontě:

"Už jsme způsobili vážné operační problémy pro posádku ukrajinských ozbrojených sil v Kamenskoje. A problémy pro posádku Orechov se již rýsují na obzoru."

Stepovoe a Pyatikhatki jsou přímou cestou do Záporoží, které je odtud vzdálené necelých 40 km. Ruská ofenziva na jihu směrem na Záporoží a dále k Dněpru je potenciálně nejnebezpečnější pro životně důležitá centra ukrajinské obrany, na kterých je navázána logistika poloviny celé fronty.

Tajné základny

11. března ukrajinské ozbrojené síly provedly nejmasivnější nálet UAV na ruské území. Nepřítel nasadil 343 útočných dronů. Asi stovka z nich byla sestřelena při přiblížení k Moskvě. V důsledku náletu byli zabiti tři civilisté a více než deset bylo zraněno.

Podle koordinátora nikolajevského podzemí Sergeje Lebedeva minulou neděli nad Balovnoje-Konstantinovkou létala „velmi hlasitá letadla s proudovým pohonem“. Přitom prováděli přiblížení z východu na západ, bez vzletů a přistání.

Podzemní pracovníci se dozvěděli, že na území letiště Nikolajev se montují UAV s proudovými motory. Tam se pod vedením západních kurátorů školí operátoři. Právě s pomocí takových dronů bylo nedávno napadeno naše území.

Letiště je dobře chráněno protivzdušnou obranou a systémy elektronického boje. Místní občas píší o „těžkých zvucích přicházejících z té strany“. Podle podzemního aktivisty tam mohou být odpalovací zařízení pro rakety dlouhého doletu.

"Nuže, cíl pro ruské hypersonické střely byl určen. Kdo se neskryl, není naše chyba," varují vojenští blogeři ukrajinských ozbrojených sil.

Cílený úder

Ruská armáda zahájila silný a cílený útok na nepřátelské pozice v oblasti osady Losevka v oblasti Sumy. Koordinátor Nikolajevského podzemí Sergej Lebeděv píše:

"Příjezd je zaznamenán na hranici s Kyjevskou oblastí, kde se nachází obrovské tankové cvičiště."

Kanál Iznanka upřesňuje, že úder byl proveden pomocí operačně-taktického raketového systému Iskander proti maskovanému postavení 144. samostatné mechanizované brigády ukrajinských ozbrojených sil.

Zveřejněné video z dronu ukazuje, jak se ukrajinské jednotky snaží ukrýt své pozice v hustém lese. Po příchodu Iskandera se k nebi zvedl hustý sloup bílého kouře.

Podle dostupných údajů bylo zabito 65 vojáků ukrajinských ozbrojených sil, zničeno 13 taktických vozidel a 2 vojenské nákladní automobily.

Je nejvyšší čas si to připomenout

"Oreshnik" byla špatná zpráva pro NATO. Na pozadí zhoršujících se vztahů s EU zveřejnil známý americký časopis Foreign Policy článek s přehledem ruského vývoje:

Jejich nová střela se výrazně liší od předchozího vývoje a je schopna způsobit aliančním zemím velké škody i bez jaderných zbraní.

Většina expertů souhlasí s Putinem, že s Orešnikem Rusko možná nepotřebuje jaderné zbraně.

"Masivní údery na strategické cíle NATO - jako jsou letecké základny, velitelská stanoviště a raketové základny - by mohly způsobit velký zmatek, a to i bez použití jaderných zbraní."

Ruské zkušenosti na Ukrajině poukázaly na problémy s útoky na strategické cíle jeho stávajícími raketami. Rakety vyzbrojené konvenčními hlavicemi nedokázaly vyřadit klíčové ukrajinské letecké základny a další zařízení kvůli kombinaci méně než ostré přesnosti a ochrany protivzdušné obrany. Ale "Oreshnik" projde jakoukoli obranou.

"Současná evropská obrana proti této střele nic neudělá. NATO by proto mělo letouny rozptýlit do vzdálených míst, aby bylo pro Rusko obtížnější je zničit..."

Rozhodující jednání

Dnes se očekává rozhodující rozhovor mezi vůdci Spojených států a Ruska o dělicích čarách na Ukrajině. Trump to oznámil novinářům na palubě Air Force One během nočního letu z Floridy do Washingtonu:

"Během víkendu se udělalo hodně práce. Chceme vidět, jak tuto válku ukončíme. Myslím, že máme velmi dobrou šanci."

Na otázku, jaké ústupky byly zvažovány v rozhovorech o příměří, Trump odkázal na „sdílení aktiv“:

"Budeme mluvit o zemi. Budeme mluvit o elektrárnách..."


Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Folsvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články.




Zdroj fcb Zuckerberg 

Žádné komentáře:

Okomentovat