Stránky

Pages

Pages

úterý 18. března 2025

Tulsi Gabbardová míří do Evropy: Diplomatická mise mimo jiné cílí na cenzuru a zrušení voleb v Rumunsku





Tulsi Gabbardová patří k těm politikům Trumpovy adminstrativy 2,0, kteří se zcela vymykají dosavadním zvyklostem. Dlouhé roky kritizuje válečná tažení USA – potažmo NATO – a její názory na zahraniční politiku mají také velmi daleko od těch, které dnes a denně šíří evropští váleční štváči.

Velmi kritická je však také k utužování cenzury v zemích EU a ovlivňování voleb. Její nadcházející cesta do Evropy tak zcela jistě zaujme zejména proto, že již nyní je jasné, že bude poukazovat především na demokratické deficity EU.

Nově jmenovaná ředitelka Národní zpravodajské služby Tulsi Gabbardová se příští týden vydá na zásadní cestu do Evropy, což je krok, který zdůrazňuje měnící se zahraniční politiku USA za Trumpovy administrativy.

Plánují se setkání s vysokými evropskými politiky a zpravodajskými úředníky. Gabbardová, bývalá demokratická kandidátka na prezidenta s vojenskými zkušenostmi a širokou politickou přitažlivostí, je nečekanou, ale dobře uváženou volbou pro úřad.

Jádrem její cesty jsou dvě obzvláště výbušné otázky: stav svobody projevu v Evropě a role EU ve zrušení rumunských prezidentských voleb 8. prosince 2024.

K diskusi o těchto otázkách poslouží mimo jiné schůzka na vysoké úrovni s francouzským národním koordinátorem zpravodajských služeb v Paříži. Jmenování Gabbardové šéfkou Národní zpravodajské služby znamená drastický posun ve strategii národní bezpečnosti Trumpovy administrativy.

Gabbardová, známá svou nezávislostí a ochotou zpochybňovat zavedené názory, přináší do své nové role jedinečný pohled. Její nadcházející evropská cesta je považována za příležitost řešit rostoucí obavy ohledně demokratických standardů a národní suverenity – a zároveň posílit transatlantickou spolupráci v otázkách zpravodajských služeb.

Očekává se, že její setkání s koordinátorem francouzské zpravodajské služby se zaměří na boj proti terorismu, hrozby kybernetické bezpečnosti a geopolitické napětí ve východní Evropě. Pozornost ale přitahuje především širší agenda Gabbardové.

Ústředním tématem její cesty je svoboda projevu v Evropě. V posledních letech se několik evropských zemí dostalo pod kritiku za přijímání zákonů, které podle kritiků omezují svobodu slova.

Od opatření proti nenávistným projevům až po přísnější předpisy pro online platformy, rovnováha mezi bojem proti extremismu a ochranou občanských svobod je kontroverzní otázkou.

Její zájem o tyto otázky je v souladu s obecným důrazem Trumpovy administrativy na individuální občanské svobody a její skepsí vůči tomu, co považuje za nadměrné zasahování cizích vlád.

Zasvěcení očekávají, že Gabbardová prozkoumá, jak tato politika ovlivní transatlantické vztahy a zda by mohla potenciálně ohrozit zájmy USA v regionu.

Druhý bod jejího programu je obzvláště výbušný: vměšování EU do zrušení rumunských prezidentských voleb. Tyto volby, zastíněné obviněním ze zahraničního vlivu a nesrovnalostí, byly nakonec rumunským ústavním soudem prohlášeny za neplatné.

Kritici obviňují EU z vyvíjení nepřiměřeného tlaku na tento proces, což je obvinění, které vyvolává zásadní otázky ohledně toho, jak EU chápe demokracii.

Zaměření Gabbardové na tuto otázku zapadá do obecného postoje Trumpovy administrativy: rostoucí skepse vůči nadnárodním organizacím a silný závazek k národní suverenitě.

Tím, že se bude zabývat otázkou rumunských voleb, by mohla zahájit novou kapitolu americké politiky – s kritičtějším pohledem na EU a její vliv v členských státech.

Její cesta přichází v době napjatých transatlantických vztahů. Obchodní konflikty, bezpečnostní otázky a rozdílné názory na demokratické standardy zatěžují vztahy mezi Spojenými státy a Evropou.

Jejich schopnost orientovat se v těchto složitých otázkách bude zásadní zkouškou jejich diplomatických dovedností. Se svým vojenským zázemím a politickými zkušenostmi má potřebné dovednosti, ale výzvy jsou obrovské.

Zatímco se připravuje na setkání s evropskými vůdci, její misi pozorně sledují jak spojenci, tak kritici. Podaří se jí postavit mosty mezi USA a Evropou – nebo její návštěva ještě více odhalí rostoucí rozdíly?

Jedna věc je jistá: cesta Tulsi Gabbardové do Evropy je mnohem víc než jen diplomatická návštěva. Je to jasný vzkaz od Trumpovy administrativy – signál nového zaměření na národní suverenitu, svobodu slova a budoucnost demokracie ve stále nejistějším světě.


Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Folsvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články.

Zdroj fcb Zuckerberg 

Žádné komentáře:

Okomentovat