Stránky

Pages

Pages

úterý 6. května 2025

Neposlušnost vede k rozvoji a úspěchu





 K historii klasické žárovky už bylo napsáno mnoho, proto se nyní vrhneme na historii LED žárovky - konkrétně její bílé varianty. Patrně nás totiž překvapí, že za její vznik vděčíme neposlušnému japonskému inženýrovi. Ano, neposlušnému Japonci - což je i samo o sobě dost fascinující.


Pro začátek uveďme, že počátky LED se datují až do roku 1962, ale další roky trvalo ono světlo vůbec zviditelnit a i později vznikly krom červené jen zelené, žluté a oranžové varianty. Problém ale byl s barvou modrou. Roku 1993 již uběhlo 31 let od vynálezu červené LED a nikomu se už nechtělo čekat na "svatý grál" svítivých diod, vysoce svítící modrou LED. Naštěstí, v japonské firmě Nichia Corporation pracoval na přelomu 80. a 90. let inženýr Šúdži Nakamura na výrobě nového polovodiče umožňujícího emisi modrého světla. Po několika letech však došla vedení firmy trpělivost a chtěli ukončit tento "beznadějný" výzkum. Nakamura i přes zákaz pokračoval dál a roku 1993 se mu konečně povedlo vytvořit polovodič GaN (galium nitrid) a tím i vysoce svítící modrou LED.


Dalším logickým krokem byla bílá LED. Pro tu Nakamura použil stejnou "fintu" jako u konvenčních zářivek, luminofor. Šlo tedy o nápad dosáhnout bílého světla pomocí modré LED s luminoforem. Nakamura "jednoduše" nanesl na diodu vrstvu žlutého fosforu, který část modrého světla přeměnil na zelenou a červenou složku. Výsledné složené světlo pak lidské oko vnímá jako (víceméně) bílé. Světový úspěch první bílé LED diody, se svítivostí 1000krát vyšší než její předchůdci, vydělal japonské firmě Nichia Corporation stovky milionů dolarů. Firma se mezi lety 1993 a 2001 zdvojnásobila a její produkty tvořily ze 60 % modré LED.


Šúdži Nakamura prý dostal za svůj "patent 404" jen 180 dolarů. Nakonec vyhrál soudní spor s bývalým zaměstnavatelem, Nichia Corp., a dostal odškodnění zhruba 180 milionů dolarů. Nakamura dále vynalézal, například zelený laser nebo laserové diody pro optické mechaniky CD a DVD. Celkově je držitelem asi stovky patentů. V roce 2014 získal spolu s Isamu Akasakim a Hiroši Amanou Nobelovu cenu za fyziku za vývoj modrých světelných diod umožňujících vytvoření nového, ekologického světelného zdroje.


Neposlušný japonský Kabinet Kuriozit (驚異の部屋)

Zdroj fcb Zuckerberg 

Žádné komentáře:

Okomentovat