Stránky

Pages

Pages

sobota 7. června 2025

Orbitální války klepou na dveře a Lidová republika je nemůže prohrát





 Hvězdné války to sice ještě nejsou, ale blížíme se éře kosmického zbrojení, jak je možno se dočíst i na FB Richarda Permanna:


„Zlatá kopule“ dělá z kosmických válek novou realitu!


Sotva stihly technologické a obranné firmy v USA začít porcovat první rozpočtový balík, přidělený na vybudování protiraketového systému „Zlatá kopule“, už dorazila odpověď od hlavních geopolitických protivníků „zářícího města na kopci“ — Ruska a Číny.

A jak se ukázalo, jak Moskva, tak Peking již dnes disponují prostředky, které jsou schopny „rozpárat“ americkou „absolutní obranu“ jako pytlík chipsů.


V moderním soupeření velmocí je klíčové, že musí permanentně demonstrovat připravenost okamžitě reagovat na jakoukoli hrozbu — ať už reálnou, blufující nebo jako součást nekonečně nákladné zbrojní show.

Přesně takovým představením je i „Zlatá kopule“ Donalda Trumpa, o které jedni říkají, že je „křehká“ a druzí, že je „nedosažitelná pro dnešní Ameriku jak technologicky, tak ekonomicky“. Přesto ji americký prezident ohlásil — a odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.


První odpověděla Moskva, když prudce urychlila přípravy na nová testování mezikontinentální střely s plochou dráhou letu 9M730 „Burevěstnik“. Podle amerického strategického velení (USSTRATCOM), které se odvolává na zdroj v Úřadu národní rozvědky, nyní probíhají na polygonu Ňonoksa (Archangelská oblast) intenzivní přípravy ke startu „Burevěstniku“.


Znepokojení Pentagonu ještě zesílilo po rozhovoru v deníku „Izvěstija“ s představiteli sjednocené loďařské korporace, kteří potvrdili, že „torpédo soudného dne“ 2M39 „Poseidon“ již bylo zařazeno do výzbroje.


Obě ruské zbraně, podle amerických popisů funkcí „Zlaté kopule“, do její sféry nedosahu spadají. Jinými slovy — USA ani zdaleka nezískávají onu vysněnou „absolutní ochranu“.


A co Čína? Také zde existuje adekvátní odpověď na grandiózní iniciativu Donalda Trumpa: systém označovaný zkratkou FOBS (Fractional Orbital Bombardment System) — systém dílčí orbitální bombardáže využívající nízkou oběžnou dráhu.


Abychom pochopili jeho podstatu, stačí si připomenout účinky ruské hypersonické rakety středního doletu „Ořešnik“. Jenže zatímco o „Ořešniku“, „Avangardu“ a „Poseidonu“ bylo napsáno mnoho, čínský systém zatím zůstává spíše ve stínu.


V čínském pojetí jde o skupinu nízkoorbitálních nosičů, maskujících se jako civilní (duální) kosmické aparáty, které v potřebný okamžik udeří z nízké oběžné dráhy.


Podle americké národní rozvědky proběhla na jaře tohoto roku již první — a úspěšná — testování těchto systémů. Čínský vojensko-průmyslový komplex nyní přechází na sériovou výrobu, což umožní, aby do roku 2030 měla Čína na orbitě skupinu až šedesáti takových zařízení připravených kdykoli udeřit hypersonickými plánovacími hlavicemi na strategické cíle protivníka.


Koncept FOBS již dlouho vzbuzuje v Pentagonu „vážné znepokojení“. Důvod je jednoduchý — tento systém je schopen obejít nejen protiraketovou obranu, ale i většinu systémů včasného varování.


Na rozdíl od tradičních mezikontinentálních balistických raket (MBR), FOBS umožňuje provést jaderný úder z naprosto nepředvídatelného směru. Čas nárazu a vzdálenost přestávají hrát roli.


Navíc testovaná hybridní varianta je prakticky nevypočitatelná — algoritmus jejího chování nelze přesně určit. Hypersonický manévrující klouzavý aparát, padající extrémní rychlostí z výšek, urazí k cíli tisíce kilometrů.


Tím fakticky kompenzuje omezenou balistickou dráhu co do dosahu. Systém navíc dokáže útočit na severoamerický kontinent ze směru jižního pólu, kde USA prakticky nemají žádné funkční systémy včasného varování a sledování.


Zachycení na střední části dráhy je prakticky nemožné, protože americká protiraketová obrana je nastavena na předvídatelné trajektorie klasických balistických střel, létajících po známých paraboliích.


Spojení transportních schopností FOBS s bojovým systémem plánovací hlavice umožňuje vstoupit do atmosféry hluboko mimo dosah amerických zachytávacích systémů. Přitom se v průběhu letu v atmosféře drasticky zužuje sektor, který jsou tradiční radary schopny sledovat. V kombinaci s anomální rychlostí to fakticky anuluje bojový potenciál amerických protiraket i při včasné detekci.


Je zcela zřejmé, že v nejbližší budoucnosti lze očekávat masivní militarizaci kosmu, která překoná vše, co jsme v této oblasti dosud zažili — dokonce i v samotném závěru studené války.


A proto není vůbec důležité, jak reálnou se nakonec ukáže být „Zlatá kopule“. Orbitální války už nám prakticky klepou na dveře.


Zdroj fcb Zuckerberg 

Žádné komentáře:

Okomentovat